Britský „ministr Vánoc“ má napilno, odvrací hrozbu absence dárků

Aktuální zprávy

„Nasaďte si brusle a vyrazte brzo nakupovat, jestli chcete Veselé Vánoce.“ Tak zněla čtvrteční titulní zpráva bulvárního deníku Daily Express.

Situace totiž nevypadá tak růžově, jak ji vláda maluje.

Největší světová přepravní společnost Maersk ve středu odklonila část lodí z anglického přístavu ve východní Anglii, protože kvůli nedostatku řidičů kamionů není kam kontejnery skládat.

Podle odhadů to bude mít největší dopad na maloobchodní giganty Asda, Tesco, John Lewis a Marks & Spencer, protože na ostrovy dovážejí velké množství oblečení.

Tyhle Vánoce budou výrazně lepší než minulý rok.

Boris Johnson, britský premiér

Prodejce hraček The Entertainer zase varoval, že kvůli zpožděným dodávkám možná nezvládne zajistit oblíbené produkty. Konkrétně se obává o dostupnost panenek Barbie a postaviček ze série Tlapková patrola.

„Hračkářství nikdy nebudou bez hraček. Ale budou tu hračkářství bez hraček, na které by byly ochody normálně zvyklé. A to z velké části kvůli problémům s dopravou a skladováním, nikoliv kvůli nedostatku hraček,“ vysvětlil ředitel společnosti Gary Grant.

Hlavně zabránit panice

Vládní ministři se teď soustředí na to, aby předešli fenoménu panických nákupů, který Britové demonstrovali při prvních zmínkách o zavřených čerpacích stanicích.

„Nakupujte tak jako vždy,“ uklidňoval nervozitu člen kabinetu Oliver Dowden. „Jsem přesvědčený o tom, že lidi svoje hračky o Vánocích dostanou,” dodal.

Johnsonova konzervativní vláda udělala z „Veselých Vánoc“ svoje přední téma posledních dnů – dokonce až tak moc, že si z toho ostrovní média často utahují.

„Tyhle Vánoce budou výrazně lepší než minulý rok,“ ujišťoval před několika dny reportérku Sky News sám premiér Johnson.

„Laťka je dost nízko,“ opáčila mu novinářka s odkazem na chaotická pravidla ohledně setkávání se uprostřed koronavirové krize.