Čemu věří vaše babičky? Čeští elfové spustili unikátní databázi dezinformačních mailů

Aktuální zprávy

Viry ve skutečnosti neexistují a virologie bude jako věda brzy zrušena. Koalice Pirátů a STAN chce lidem sebrat celoživotní úspory, jen o tom před volbami nemluví. Zelení, Piráti a TOP 09 už zavedli arabštinu jako úřední jazyk. Černá barva bude zakázána jako politicky nekorektní.

Veřejnost má nyní možnost nahlédnout, co chodí do schránek jejich rodičům a prarodičům, posoudit, do jaké míry je obsah autentický nebo umělý, vidět, jakým směrem je manipulativní.

Vít Kucík, mluvčí Českých elfů

Toto je jen několik příkladů řetězových mailů, které si mezi sebou hojně přeposílají senioři. Unikátní databázi dezinformačních mailů, které podle odborníků mohou ovlivňovat i výsledky voleb, vytvořilo hnutí Čeští elfové, které se zabývá bojem s dezinformacemi.

Databáze, která je veřejně přístupná, obsahuje přes deset tisíc unikátních textů. Přístup je anonymní, bez nutnosti registrace.

„Veřejnost má nyní možnost nahlédnout, co chodí do schránek jejich rodičům a prarodičům, posoudit, do jaké míry je obsah autentický nebo umělý, vidět, jakým směrem je manipulativní,“ říká Vít Kučík, mluvčí Českých elfů.

„Upozorňujeme také, jak je takový dezinformační obsah toxický. Právě dlouhodobá expozice produkuje po určité době zástupy přívrženců konspiračních teorií a fiktivního vidění světa,“ dodal. Maily jsou v databázi kráceny a upravovány, aby se nemohly dále přeposílat, k některým textům je připojený fact-checking, který je uvádí na pravou míru.

Trefují se do Pirátů

Nejčastějšími tématy, které se v řetězových mailech objevují, je kritika Evropské unie, varování před migranty, často také vyvolávají pocit, že za minulého režimu jsme se měli lépe než dnes. Často se jedná o různé konspirační teorie o covidu-19, jako například že koronavirus nikdy nebyl izolován nebo že viry ve skutečnosti vůbec neexistují.