Chebský Pachelbelův dům přibližuje život a vraždu císařského vojevůdce Albrechta z Valdštejna

Aktuální zprávy

Ukryt za proslulým Špalíčkem

Náměstí Jiřího z Poděbrad navazující na pěší zónu je přirozeným centrem historického města. Nejznámějšími budovami je soubor na dolním konci náměstí známý jako Špalíček, v uličce za ním stojí Pachelbelův dům.

V něm byl zavražděn vrchní velitel císařských vojsk generalissimus Albrecht Václav Eusebius z Valdštejna. Jeho jméno je známo téměř po celé Evropě, zvláště v období po Bílé hoře to byl mezinárodní pojem.

Ložnice, kde zavraždili Valdštejna.

Foto: Vratislav Konečný

Dům je muzeem, kde krom regionálních záležitostí je značná část věnována právě Valdštejnovi. Byl nejen geniální vojevůdce, ale také výborný ekonom, jenž se vypracoval z chudého zemana na jednu z nejdůležitějších pozic císařství.

Budova se jmenuje po protestantském chebském purkmistrovi Alexandru Pachelbelovi, kterému ho zabavili za třicetileté války. Později ho využívali jako domu městského velitele, radnici, od roku 1874 je tu muzeum.

Nákres mordu

Foto: Vratislav Konečný

Zradili ho jeho důstojníci

Vojevůdce zabili 25. února 1634, když se uchýlil do Chebu poté, co se dozvěděl, že ho císař po intrikách jeho spolubojovníků nechal zbavit vojenského velení a že se chystá ho nechat zajmout.

Předtím mu jeho důstojníci stvrdili podpisy věrnost, byl mezi nimi i pozdější majitel náchodského generál Ottavio Piccolomini. Byl to Valdštejnův oblíbenec, který téměř okamžitě po podepsání poslal císaři zprávu o vévodových tajných jednáních s nepřítelem a snaze zlikvidovat habsburskou dynastii.

Generalissima propíchl Ir Deveroux partyzánou.

Foto: Vratislav Konečný

Čtení o zradě a smrti

V muzeu je podrobně popsána vražda i její následky.