Jak ČSSD přišla o voliče

Aktuální zprávy

Strana, která po listopadu 1989 byla spolu s ODS dlouhá léta jedním z hegemonů tuzemské politické scény, utrpěla po dvou volebních obdobích, která strávila v koaliční vládě s hnutím ANO, drtivou porážku.

Volební zisky, při nichž při volbách v letech 1998 až 2006 dostala ČSSD přes 30 procent hlasů, jsou minulostí. Ještě v roce 2013 strana získala přes 20 procent hlasů, což znamenalo těsné vítězství před tehdy novým subjektem ANO. Předseda strany Bohuslav Sobotka stanul v čele vlády právě s hnutím Andreje Babiše.

Spojenectví s catch-all party (tedy stranou, která oslovuje široké spektrum voličů), jak Babiš definoval hnutí ANO, se sociálním demokratům hrubě nevyplatilo.

Už o čtyři roky později získala ČSSD 7,3 procenta hlasů, její vládní partner volby drtivě vyhrál se ziskem 29,6 procenta. Předseda ČSSD Jan Hamáček přesto stranu opět dovedl do vlády s ANO.

Uplynulý víkend ve volbách ANO udrželo podporu, ale ČSSD přišla o další část voličů a stejně jako KSČM opouští Sněmovnu. Naděje obě strany vkládají do voleb nových lídrů, které obě partaje čekají.

Pokračovat ve čtení (zdroj)

Příspěvky ze stejné kategorie:

    Nebyl nalezen