Napětí mezi Arménií a Ázerbájdžánem se stupňuje, vyhlášena mobilizace a stanné právo

Aktuální zprávy

Azerbajdžán tvrdí, že do odpoledne dobyl několik obcí. „Osvobodili jsme šest vesnic,” řekl mluvčí ministerstva agentuře AFP.

Ázerbájdžánské ministerstvo obrany podle ruské tiskové agentury TASS oznámilo, že arménské síly ostřelovaly ázerbájdžánské armádní pozice i ázerbájdžánské obce a mezi civilisty jsou mrtví a zranění. Arménský premiér Nikol Pašinjan na facebooku naopak informoval, že ázerbájdžánské vzdušné síly začaly útočit, a arménské ministerstvo zahraničí upozornilo, že ázerbájdžánská armáda bombarduje obce včetně karabašské metropole Stěpanakertu.

Na tomto snímku pořízeném ze záběrů zveřejněných arménským ministerstvem obrany v neděli 27. září 2020 ničí arménská armáda ázerbájdžánské tanky na kontaktní linii samozvané Ázerbájdžánské republiky Náhorní Karabach.

Foto: ČTK/AP

Podle ázerbájdžánského ministerstva obrany začaly arménské ozbrojené síly kolem 6:00 místního času ostřelovat pozice ázerbájdžánské armády podél celé linie sporného území i obce, které se se nacházejí v blízkosti.

BEZ KOMENTÁŘE: Napětí mezi Arménií a Ázerbájdžánem roste

Video: Reuters

Arménská armáda uvedla, že sestřelila dva ázerbájdžánské vrtulníky, několik bezpilotních letounů a zlikvidovala další ázerbájdžánskou vojenskou techniku. Ázerbájdžánská strana však tyto informace popřela. Baku také odmítá informace, že by útočilo na civilní cíle.

Turecko chce pomoci Ázerbájdžánu proti Arménii

Turecké ministerstvo zahraničních věcí uvedlo, že Turecko odsuzuje arménské aktivity, stojí za Ázerbájdžánem a je mu ochotné poskytnout pomoc. „Nabídneme Ázerbájdžánu pomoc v takové formě, jakou bude sám chtít,” sdělilo podle TASS ministerstvo.

Mezi Arménií a Ázerbájdžánem panuje dlouhodobý spor o Náhorní Karabach – enklávu v jihozápadním Ázerbájdžánu s převážně etnicky arménským obyvatelstvem. Ozbrojený konflikt vypukl v roce 1988 a Náhorní

Pokračovat ve čtení (zdroj)

Příspěvky ze stejné kategorie:

    Nebyl nalezen