Přeji vám, aby vás nikdo nechtěl svléci z taláru, řekl Zeman novým soudcům

Aktuální zprávy
<!—->

Zeman novým soudcům poblahopřál a připomněl jim dva konkrétní případy z justice. První se týkal soudce Alexandra Sotoláře, který čelil kárnému řízení kvůli manipulaci s protokoly v kauze opencard, druhý pak pravomocného osvobození bývalé šéfky Energetického regulačního úřadu Aleny Vitáskové.

Soudce, který upravoval protokoly v kauze Opencard, o talár nepřijde

„Velice vám přeji, abyste se nikdy nedostali do podobné situace. Aby vás nikdo nechtěl svléci z taláru, ale také, aby když vaše rozhodnutí bude přezkoumáváno, bylo shledáno oprávněným a spravedlivým,“ prohlásil prezident.

O soudci pražského městského soudu Sotolářovi Zeman uvedl, že falšoval protokoly z jednání. „Tedy upravoval, ale já říkám falšoval,“ poznamenal. Připomněl, že ministryně spravedlnosti Marie Benešová chtěla Sotoláře zbavit taláru. „Zvítězila soudcovská solidarita, byl pouze zbaven funkce předsedy senátu,“ podotkl.

Ohledně Vitáskové Zeman zrekapituloval, že byla původně v první instanci odsouzena do vězení, ale nakonec ji soudy „po řadě odvolání“ zprostily viny. „Doba, která uplynula, znamenala trauma nejenom pro Alenu Vitáskovou, ale i pro další, kteří se mohli ocitnout v podobné situaci,“ uvedl. Připomněl starořímskou zásadu in dubio pro reo, tedy v pochybnostech ve prospěch obviněného.

Ceremonie v rouškách

Jmenování na Pražském

Pokračovat ve čtení (zdroj)

Příspěvky ze stejné kategorie:

    Nebyl nalezen