Při vážném průběhu covidu zabíjí vlastní imunita. Čeští vědci hledají lék

Aktuální zprávy
<!—->

Zkoumání molekuly interleukinu-6 (IL-6) se věnuje Centrum nádorové ekologie (CEN) univerzity. „IL-6 je molekula naprosto potřebná k tomu, aby byla zahájena imunitní odpověď, která je nutná k potlačení infekce,“ uvedl hlavní vědecký koordinátor centra a přednosta Anatomického ústavu 1. LF UK Karel Smetana.

Pokud je průběh onemocnění vážný, tělo začne IL-6 a dalších cytokinů vyrábět víc než potřebuje. „Pod tíhou tohoto nadbytku ve výsledku přestane být organismus správně regulován a pacient zemře,“ dodal.

Kdyby se podařilo zabránit produkci IL-6 nebo jejího rozpoznávání příslušným receptorem, nemusí podle Smetany cytokinová bouře vůbec nastat nebo bude mírnější.

Vědci z UK už v dubnu publikovali přehledový článek, kde nastínili možnosti, jak cytokinové bouři zabránit a pacienty s covidem-19 léčit. Vycházeli z dat z Číny a Itálie. „V publikovaných datech o pacientech z Wu-chanu a Locarna jsme si všimli vysoké hladiny IL-6, kterou navíc vykazovali také nemocní s MERS a SARS,“ uvedl Smetana.

Cytokinová bouře

Termínem se označuje přehnaná reakce imunitního systému. Cytokiny jsou proteiny uvolňované při imunitní odpovědi, u některých jedinců však může uvolnění být nekontrolovanénadměrné. Například typická reakce – lokální zánět – se tím stává několikrát silnější. Pacientovi to může

Pokračovat ve čtení (zdroj)

Příspěvky ze stejné kategorie:

    Nebyl nalezen