Řev motorů a létající piliny. Řezbáři s motorovkou měli na sochy hodinu

Aktuální zprávy

Řev motorů je slyšet už z dálky. Šňůra návštěvníků mířících třešňovou alejí k areálu hradu nad Skuhrovem nad Bělou zas prozrazuje, odkud že se přerývaný zvuk motorových pil nese. Stačí jen pár kroků a ve vzduchu je kromě grilovaných pochutin cítit vůně benzínu. Pětice řezbářů si právě dopřává chvíli odpočinku, než se pustí do královské disciplíny – speed carvingu, tedy rychlořezby, na kterou mají přesně 60 minut.

„Umíme udělat řezbu i za deset minut, ale hodinová řezba je taková královna. Při ní už se dá udělat třeba dvoumetrový motiv, podle toho, jak náročnou řezbu si vyberete a jak detailně ji chcete zpracovat,“ říká jeden ze zakladatelů a pravidelných účastníků symposia Proměny dřeva řezbář Jan Paďour z Josefova na Náchodsku.

Ještě než moderátor odstartuje hodinový limit, prohlížíme si rozpracované sochy, které vznikají v rámci hlavního programu. Řezbáři mají tři dny na to, aby vytvořili skulptury na zadané téma. Pod stanovými přístřešky, které chrání řezbáře a jejich techniku před sluncem, jsou již téměř dokončené. Letos představují rok na vsi, a tak vidíme pastýře s píšťalou, skupinu ovcí či sedící dívku.

„Zatímco sochy vzniklé při speed carvingu si mohou lidé ihned po

Pokračovat ve čtení (zdroj)

Příspěvky ze stejné kategorie:

    Nebyl nalezen