Starosta dostal podmínku kvůli smrti ženy na oslavě

Aktuální zprávy

Objekt zvaný Žudr několik let obec svépomocí opravovala bez stavebního povolení. Přestože místo opravy, kde zela dva metry hluboká díra do sklepa, nebylo nijak označeno nebo zabezpečeno, povolil starosta v objektu pořádat soukromé akce včetně oslav s podáváním alkoholu.

V polovině března loňského roku na jedné takové akci došlo k neštěstí – žena si zřejmě spletla dveře a místo na WC vešla do chodby ke schodišti a spadla do sklepa. Při pádu se smrtelně zranila.

Okresní soud v Prostějově starostovi uložil trest třicet měsíců s podmíněným odkladem na tři roky za usmrcení z nedbalosti. Starosta se ale s vinou a trestem odmítl smířit a podal odvolání.

Odpovědnost stavebníka?

„Nesouhlasíme, že je na klienta pohlíženo jako na vlastníka, tou je přece obec. Ta byla i stavebníkem. Spoléhal na názor odborníků, nikdo mu nic nevytkl, že by tam bylo nějaké rizikové místo. Byl přesvědčen, že pokud je nájemcem objektu osoba s plnou odpovědností před zákonem, tak by měla nést i odpovědnost za to, že problematický prostor nebude zpřístupněn,“ argumentoval starostův obhájce.

Přece nemůže předat klíče bez předchozího zabezpečení, na to nepotřebuje mít stavební vzdělání, na to stačí selský rozum

soudkyně

Senát v čele s Halinou Černou ale neměl pro starostovu snahu vyvinit se z tragédie pochopení. Upozornil, že v úzké chodbě za dveřmi byly lopaty a kbelíky hned vedle neoznačené díry. „Mohl tam spadnout kdokoli kdykoli. Obžalovaný nechal objekt spravovat, aniž by respektoval stavební předpisy. Vytvořil tam vysoce rizikový prostor. Předpisy měl znát, neznalost zákona neomlouvá, navíc v tomto případě protiprávnost jednání mohl poznat sám,“ konstatovala soudkyně Černá.

Selský rozum