Tálibán požádal o vystoupení na Valném shromáždění OSN

Aktuální zprávy

Žádost o vystoupení ministra zahraničí ve vládě Tálibánu na Valném shromáždění OSN musí vyhodnotit devítičlenný akreditační výbor, uvedl mluvčí generálního tajemníka. V něm zasedají například USA, Rusko a Čína. Podle agentury Reuters není však jisté, zda se orgán sejde před koncem jednání Valného shromáždění v pondělí a umožní vystoupení zástupce Tálibánu. Výbor obvykle zasedá v říjnu či listopadu.

Tálibán také žádá výměnu afghánského vyslance při OSN. Tím se má nově stát mluvčí Tálibánu v Kataru Suhajl Šahín. V dopise hnutí uvedlo, že stávající vyslanec „už nezastupuje Afghánistán”. Také o výměně vyslance rozhoduje akreditační výbor. Do rozhodnutí orgánu zastupuje Afghánistán na Valném shromáždění stávají vyslanec, kterého vyslala svržená vláda.

Pokud by se Tálibánu podařilo jmenovat nového vyslance při OSN, byl by to důležitý úspěch v jeho snaze získat mezinárodní uznání. Generální tajemník OSN již dříve uvedl, že touha Tálibánu získat zahraniční uznání je pro další země cestou k tomu, aby Tálibán přiměly respektovat lidská práva a mít inkluzivní vládu, ve které by měly být ženy i zástupci menšin. V nově jmenované přechodné vládě však takoví lidé nejsou a ani mezi náměstky ministrů není žádná žena.

Při předchozí vládě Tálibánu v letech 1996 až 2001 se hnutí rovněž snažilo jmenovat svého diplomata při OSN. Výbor ale rozhodnutí o akreditaci nového vyslance neustále oddaloval, díky čemuž při OSN Afghánistán zastupoval diplomat jmenovaný předchozí vládou.

Anketa

Měl by ministr vlády Tálibánu dostat možnost vystoupit na Valném shromáždění OSN?

Nemám jasný názor

Celkem hlasovalo 8789 čtenářů.

Pokračovat ve čtení (zdroj)

Příspěvky ze stejné kategorie:

    Nebyl nalezen