Transgender vzpěračka Hubbardová získala na Novém Zélandu ocenění Sportovkyně roku

Sportovní

Profimedia.cz

Třiačtyřicetiletá Hubbardová si ocenění akademické obce Otagské univerzity vysloužila za to, že byla první transgender sportovkyní startující na olympijských hrách v individuální soutěži. Její příběh ale vyvolává značně rozporuplné reakce sportovního světa.

Na jedné straně je snaha o zrovnoprávnění sportovců, jež se rozhodli změnit své pohlaví, na druhé straně do očí bijící nespravedlnost vůči ženám, které proti bývalým a geneticky rozdílně vybaveným mužům musejí soutěžit.

Na pohlaví záleží! Transsexuální sportovci by měli být v univerzální kategorii, tvrdí studie

To je ve zkratce příběh vzpěračky Hubbardové, která v kvalifikačních závodech před olympiádou drtila soupeřky a vyhrávala závody, aby v Tokiu nezvedla ani svou startovní váhu a z olympijského pódia zmizela tak rychle, jak jen to bylo možné.

Pozornosti na sebe strhla tak jako tak požehnaně, byť nesrovnatelně oproti tomu, co by se dělo, kdyby Hubbardová v Tokiu ukořistila cenný kov.

„Není možné, aby sportovci absolvovali olympiádu bez podpory přátel, rodiny a fanoušků. Toto ocenění bude navždy součástí mé olympijské cesty,“ uvedla k ocenění od akademiků Hubbardová.

Hubbardová podstoupila změnu pohlaví v roce 2012. Na hry do Tokia se kvalifikovala poté, co MOV změnil pravidlo týkající se účasti transgender sportovců.

Historický zlom. Z mužských soutěží skočil(a) mezi ženy a může na olympiádu

Hubbardová, dcera bývalého novozélandského vojenského důstojníka, byla v minulosti ve svém juniorském věku v novozélandské vzpěračské reprezentaci, tehdy ještě soutěžila jako muž.

Se sportováním pak na nějakou dobu přestala. Vrátila se až po změně pohlaví. V roce 2017 pak vletěla na světovou

Pokračovat ve čtení (zdroj)

Příspěvky ze stejné kategorie:

    Nebyl nalezen