Údolí Wachau. Na kole i lodí za vínem a památkami

Aktuální zprávy

Údolí Wachau je dlouhé asi 40 kilometrů. Začíná u kláštera v Melku a končí u Křemže. Na 2800 kilometrech dlouhém toku Dunaje představuje zanedbatelný kousíček. Přesto tu vznikají bílá vína, která se proslavila v Rakousku i v zahraničí. Čím to? Tajemství spočívá ve zvláštním mikroklimatu a v úrodných půdách navátých na svahy v dávnověku. Navíc tu najdete různé typy půd.

Nejvíc se tady daří odrůdě Veltlínské zelené (tvoří skoro 70 % pěstovaných vín) a Rýnskému ryzlinku (20 %). Vinná réva zde roste na rovinách u řeky, z té většinou vznikají jednodušší, ovocitá vína, nebo na svazích okolních kopců, na úzkých terasách, kde vznikají vína komplexnější. Tyto svahy vyžadují od vinařů ruční práci a v některých případech div ne horolezecké výkony.

Tajemství malých vinařů

Když jsem se o tom bavil s Florianem Ortnerem z vinařství Domäne Wachau v Dürnsteinu, vysvětlil mi, že většina z více než 250 vinařů, kteří se sdružili v jejich podniku, vlastní jeden až čtyři hektary vinic. Malá rodinná vinařství mohou věnovat hroznům tak detailní péči, jakou by jim na velkých plochách nikdy věnovat nemohla. Zvlášť při šetrném ekologickém, respektive biodynamickém přístupu a snaze o maximální kvalitu. Domäne Wachau jim pomáhá v tom, aby z hroznů vytěžili maximum.

Hora Loibenberg se zákrutou Dunaje

Foto: Foto archiv Domäne Wachau

Z Veltlínského zeleného dělají v Domäne i brandy. Zraje řadu let v dubových sudech. Na stěně jedné z chodeb sklepení visí také busta Leopolda Figla, rakouského ministra zahraničí z padesátých let minulého století. Neměl jen klíče od zdejších sklepů, ale i klíčový podíl na vzniku Rakouské státní smlouvy. Zaručovala odchod sovětské armády a obnovovala poválečnou suverenitu země.

<div class="g_cH" data-dot-data="{"component":"mol-figure"}" data-dot="foto" aria-label="Galerie Ve sklepech Domäne

Pokračovat ve čtení (zdroj)

Příspěvky ze stejné kategorie:

    Nebyl nalezen