Vůdci Izraele a Súdánu se dohodli na ukončení válečného stavu, sdělil Trump

Aktuální zprávy
<!—->

Súdán by se tak letos stal již třetím arabskou zemí, která by se židovským státem navázala za amerického zprostředkování oficiální styky. V září tak učinily Spojené arabské emiráty a Bahrajn. Již z dřívějška uznávají Izrael také Egypt a Jordánsko.

S Izraelem se brzy sblíží Omán, Džibutsko či Súdán, míní palestinský ministr

Trump, který usiluje o znovuzvolení v prezidentských volbách 3. listopadu, stvrdil dohodu při pátečním telefonátu s izraelským premiérem Benjaminem Netanjahuem, šéfem súdánské přechodné vlády Abdallou Hamdukem a předsedou súdánské vojenské rady Abdalem Fattáhem Burhánem. Podle Trumpa představitelé obou zemí v brzké době navštíví Washington.

„Vůdci se dohodli, že normalizují vztahy mezi Súdánem a Izraelem a ukončí válečný stav,“ uvádí se ve společném prohlášení Súdánu, Izraele a Spojených států.

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu normalizaci vztahů s Chartúmem označil za „novou éru“ v regionu. „Je to éra skutečného míru. Míru, který se rozvíjí s jinými arabskými zeměmi, v posledních týdnech jsou už tři,“ řekl šéf izraelské vlády.

Trump v rámci dohody podnikl kroky směřující k vyjmutí Súdánu ze seznamu zemí podporujících terorismus. Zařazení na listinu zadlužené a diplomaticky izolované africké zemi dosud bránilo v získání mezinárodních

Pokračovat ve čtení (zdroj)

Příspěvky ze stejné kategorie:

    Nebyl nalezen