Hamáček: Vláda použila nejtěžší kalibr

Jsou podle vás vládní opatření dostatečná?

Ta opatření jsou jednoduše řečeno stejná, která zafungovala na jaře. Otázkou je, jestli jsme s nimi mohli přijít dřív. Ukázalo se ale, že první opatření, se kterými jsme přišli, nezabrala, a proto jsme nasadili ta, která na jaře zafungovala.

Byla ve hře ještě jiná opatření? Mluvilo se o zákazu nočního vycházení nebo povolení pohybu osob jen do nějaké vzdálenosti od bydliště jako v jiných státech.

Vždycky se v rámci jednotlivých sektorů dá přijít ještě s alternativou, ale toto je postaveno jako vyvážený komplex, který se osvědčil. Další alternativy v debatě nebyly.

Jednání vlády bylo dlouhé, bylo rozhodnutí jednotné?

Byla řeč o školách,

Pokračovat ve čtení

Z Linetu vyjely první vozy s vybavením pro polní nemocnici v Letňanech

Dopravu zajišťují dva vozy, jeden vozí zdravotnické postele, druhý jejich příslušenství. Mezi Prahou a Želevčicemi na Kladensku se budou opakovaně točit. Dalších 200 lůžek má být podle pracovníka do Letňan dodáno ve čtvrtek a v pátek stovka.

Linet a vláda uzavřely v pondělí smlouvu o dodání 1618 zdravotnických lůžek. Kromě letňanské polní nemocnice lůžka zamíří do Správy státních hmotných rezerv. Dodávka by měla být kompletní zhruba do měsíce.

“Standardní zakázky zaplnily naši výrobu s přehledem do konce roku. Okamžitě jsme zahájili jednání s našimi zákazníky, abychom mohli českou poptávku upřednostnit. Věříme, že se u nich setkáme s pochopením,” uvedl v

Pokračovat ve čtení

V Praze odhalili první sochu Marie Terezie v ČR. Bude budit debaty, zní z radnice

„Je to významná socha ve veřejném prostoru, která bude budit debaty,” řekl místostarosta městské části Jakub Stárek (ODS).

Uvedl, že na sochu Marie Terezie je od úterního dopoledne možné se podívat i v online prostoru. Na webu městské části je k vidění digitální „dvojče” sochy spolu s pojednáním o panovnici.

Socha je v parku, který pražský magistrát na žádost městské části pojmenoval park Marie Terezie. Oficiální představení sochy jediné ženy na českém trůnu bylo na 20. října podle místostarosty Prahy 6 Jana Laciny (STAN) stanoveno záměrně. Tohoto dne roku 1740 Marie Terezie nastoupila na rakouský trůn.

Pomník, jehož návrh vytvořil

Pokračovat ve čtení

Huawei tendr v Česku nevyhrál. 5G sítě pro CETIN postaví Ericsson

5G změní úplně všechno – a půjde o mnohem dramatičtější změny než ty, které si spojujeme s nástupem bezdrátových technologií. Standard 5G totiž nebude sloužit pouze pro připojení počítačů a mobilů k internetu. Využívat jej budou i chytré přístroje, které se postupně zabydlují v tuzemských domácnostech.

Nová generace mobilního internetu najde uplatnění například v dopravě, virtuální realitě, sportu, ale také v oblasti zdraví.

Stejně tak se k 5G sítím budou připojovat chytré pračky a ledničky, ale například také autonomní automobily – pro jejich rozvoj je rychlé a stabilní připojení k internetu na cestách klíčové.

I když se tak 5G může zdát pouze jako další mobilní standard, ve skutečnosti budou jeho přínosy daleko větší. Pátá generace …

Pokračovat ve čtení

Protest se změnil v bitku, jsou zranění. Policie nasadila vodní děla a slzný plyn

<!—->

Záchranáři ošetřili devět lidí, zranění utrpěli i policisté. Profesionalitu zásahu ocenil premiér Babiš i ministr vnitra Hamáček.

Zasahovat museli po demonstraci těžkooděnci, jízdní hlídka, obrněný transportér a situaci hlídal také vrtulník. Demonstranti na policisty házeli kamení, plechovky a petardy.

Kvůli velkým střetům musely pražské nemocnice aktivovat tramumaplán, ten ukončily kolem 17:30. „Celkem ošetřeno devět osob, z toho pět ponecháno na místě bez nutnosti transportu,“ uvedla pražská záchranná služba. Jeden člověk utrpěl lehká, další tři středně těžká zranění. Šlo zejména o úrazy hlavy, řezné rány či dušnost po zásahu slzným plynem.

Organizátoři akci rozpustili, nedodržela se totiž současná opatření. Akce se konala

Pokračovat ve čtení

Berbrův nekonečný víkend: Bez pout, ale obklopen policisty

Strahov, Ústí nad Labem a nakonec i Přeštice. Berbra si policisté podávají z jednoho místa na druhé a na první pohled se zdá, že je vlivná persona českého fotbalu značně skleslá.

Roman Berbr na snímku ze soboty

Foto: Aktu.cz

Policisté už v pátek prohledali dům, který patří Berbrovi. Domovní prohlídky se zúčastnil i Berbrův advokát, který ji ale nechtěl komentovat. Sám Berbr je podle zdroje redakce Práva obviněn z podplacení a zpronevěry ve prospěch organizované zločinecké skupiny.

Před toaletou na benzínce Berbra během přesunu hlídal policista.

Foto: Aktu.cz

Na místě pracovala asi desítka detektivů v civilu a policejní technik. Přes

Pokračovat ve čtení

V Namibii zemřelo pět tisíc mláďat lachtanů, vědci zatím neví proč

<!—->

Podle ochranářů z organizace Ocean Conservation Namibia neměly lachtaní samice pravděpodobně dost síly mláďata donosit a ta tak zemřela po předčasném narození. 

„To se stává každý rok u několika jedinců, ale nikdy jsme to neviděli v takovém rozsahu,“ uvádí záchranáři. Větší počet mrtvých mláďat potvrdilo i namibijské ministerstvo rybolovu.

Podle ekologů nelze zcela vyloučit ani jiné příčiny jako otravu či nemoc. Ochranáři proto ve spolupráci s ministerstvem odeberou vzorky pro další analýzu.

Ochrana lachtanů je v Namibii významným tématem. Bývalá německá kolonie je jednou z mála zemí, například společně s Kanadou, jež dovoluje lov lachtanů pro komerční účely. To

Pokračovat ve čtení

Vaříme zadarmo, zoufají si restauratéři. Za rozvoz platí až 40 procent

<!—->

Restauratérům zůstaly v ruce jen dvě karty – výdejní okénka a rozvoz. Ale lidí moc nechodí a rozvoz je podobně ziskový jako obědová meníčka. Málo nebo vůbec.

Několik oborových organizací proto vyzvalo rozvozové firmy, aby do konce zákazu provozu restauracím snížily poplatky, které si účtují k ceně jídel. Ty dosahují se započtením dopravy kolem třiceti až čtyřiceti procent, ale někdy i víc.

Autoři výzvy – Svaz obchodu a cestovního ruchu, Asociace malých a středních podniků a Asociace hotelů a restaurací – podobný vzkaz vyslali také stravenkovým firmám. Žádají, aby jim do června 2021 snížily poplatky, které v praxi dosahují

Pokračovat ve čtení

Ve středu přibylo v Česku 9544 nakažených, nejvíce od začátku epidemie

<!—->

Od 1. března, kde se v Česku objevily první případy covidu-19, se koronavirem v Česku infikovalo více než 139 tisíc lidí, z toho 68 531 od začátku října. Necelá polovina ze všech nakažených je jíž zdravá. 

Ministerstvo zdravotnictví uvedlo, že laboratoře dosáhly v úterý rekordu v počtu testů. Prověřily vzorky od 30 894 lidí, 27 procent z nich bylo pozitivních.

S prokázaným koronavirem dosud zemřelo 1 172 lidí. Ve středu jich umřelo 35, v úterý o deset více a v pondělí 58, dosud nejvíc za jeden den. Od začátku měsíce stoupl počet úmrtí lidí o 501 případů, což je

Pokračovat ve čtení

ON-LINE: V Česku v úterý podruhé přibylo přes 8 tisíc nakažených

23:31 – On-line reportáž pro dnešek končí, děkujeme za pozornost.

23:30 – Tenisový turnaj WTA v Ostravě a galavečer MMA v Brně dostaly od hlavní hygieničky Jarmily Rážové výjimku a mohou se uskutečnit. Domácí zápasy fotbalistů Sparty a Liberce v prvním kole Evropské ligy by měly výjimku obdržet v nejbližší době.

23:03Profesionální fotbalové kluby mohou trénovat. Informovala o tom Ligová fotbalová asociace s odkazem na dohodu s ministerstvem zdravotnictví. Pro hráče se jedná o výdělečnou činnost. Nemusí se dělit na skupiny po 6 lidech. Mohou ovšem trénovat jen venku a nesmí využívat vnitřní prostory. Asociace chce o využívání vnitřních

Pokračovat ve čtení