Karcinogenní azbest v ovzduší stále hrozí Praze 1

Jsou na něm zřetelně viditelné obláčky prachu zvířeného při odvrtávání a odsekávání azbestocementových panelů z fasády hotelu. Ze záběrů kamer je zřejmé i porušování pravidel bezpečnosti práce, neboť dělníci na sobě mají buď zcela nedostatečné ochranné prostředky, nebo dokonce žádné. Přestože na to upozornily Právo a Novinky.cz již ve středu, pražská hygiena ani magistrát na opakované dotazy nereagovaly.

Spolek Občané Prahy 1 k tomu vydal ve čtvrtek další stanovisko, v němž se uvádí:
1.  Není zamezeno uvolňování prachu do okolí při uvolňování celého panelu z rámu.
2. Panel je transportován z fasády dolů bez jakéhokoli zabalení.
3. Není zamezeno pnutí

Pokračovat ve čtení

Výtržníky z Kapitolu na palubách nechceme, zní od největší unie letušek v USA

<!—->

Asociace letušek CWA vznesla obavy poté, co došlo k incidentům při letech do Washingtonu D.C. Společnost Delta Air Lines při jednom z nich vezla republikánského senátora Mitta Romneyho. Někteří cestující na něj pořvávali „zrádce“, uvádí CNBC. „Náš tým okamžitě zasáhl a problém vyřešil,“ uvedly

Pokračovat ve čtení (zdroj)

Pokračovat ve čtení

Pokus o převrat, komentují v USA útok na Kapitol

„Je to nejblíž k pokusu o puč, jaký kdy tato země zažila, řekl Ramsay stanici CNN. Dodal, že Trump by měl vypadnout a umožnit orgánům na ochranu pořádku zasáhnout a zjistit bezpečnost v Kapitolu.

BEZ KOMENTÁŘE: Potyčka Trumpových příznivců v Kapitolu

Video: AP

Televize CNN akci demonstrantů označila za invazi do Kapitolu. „Tohle není demokracie, tohle je pokus o státní převrat,“ napsal na Twitter pensylvánský guvernér Tom Wolfe.

Podporovatelé Donalda Trumpa před Kongresem

Foto: Stephanie Keith, Reuters

Situace byla extrémně napjatá, kongresmani museli být evakuováni v plynových maskách, protože policie použila v budově slzný plyn. Starostka Washingtonu vyhlásil noční zákaz

Pokračovat ve čtení

Tři králové vybírají online, požehnání píšou tajně

Kasičky jsou však přístupné i fyzicky, a to na veřejných místech u kostelů, charit a na zdech úřadů. Spadne-li PES do 24. ledna na 4. stupeň, vyšlou charity své tři krále do ulic.

Loni se během tříkrálové sbírky vybralo skoro 134 milionů korun

„Je to pro nás úplně nová situace, po dvaceti úspěšných letech, v nichž jsme vybrali pro lidi v nouzi téměř jeden a půl miliardy korun. V současné situaci není možné koledovat, aby naši dobrovolníci chodili ve skupinkách, natož aby zpívali. Pokud se ale PES vrátí do 4. stupně, je většina charit připravena na koledu v ulicích, samozřejmě

Pokračovat ve čtení

Kypr se stal novou branou migrantů do Evropy

Kypr se v poslední době potýká s rostoucím přílivem migrantů. Kyperský prezident Nikos Anastasiades opakovaně vyjádřil znepokojení nad situací a požádal o pomoc Evropskou unii. Podle jeho slov je na Kypru v poměru k počtu obyvatel nejvíce běženců ze všech zemí Evropské unie. Více než 3,5 procenta populace jsou migranti, říká.

Ostrov se sice stal pro mnohé běžence branou do Evropy, v reálu ale mají problém se z něj dostat do jiných států, protože Kypr není v schengenském prostoru.

Situaci komplikuje skutečnost, že ostrov je od roku 1974 rozdělen na řeckou a tureckou část. V jižní části funguje mezinárodně uznávaná Kyperská republika,

Pokračovat ve čtení

Už žádné balamutění. Operátoři musejí uvádět přesnou rychlost internetu

Pracovníci úřadu se na kvalitu internetového připojení zaměřili již během letních měsíců loňského roku. Už tehdy se ukázalo, že situace v Česku je tristní. Reálné rychlosti jsou totiž značně nižší než ty inzerované.

Při kontrolním měření vykazovalo 16 procent přípojek velkou odchylku od deklarované rychlosti. V 36 procentech případů se ukázalo, že dokonce přípojky u zákazníků nejsou schopné uváděné maximální rychlosti dosáhnout. Důvodem je snižování šířky pásma nebo velká vzdálenost od ústředny.

Proto ČTÚ považoval za nezbytné závazně stanovit definice parametrů kvality služby a odchylek od skutečného výkonu služby, tak aby poskytovatelé nemohli nadále lákat koncové uživatele na nereálnou kvalitu

Pokračovat ve čtení

Do porodnice to nestihli, děvče se narodilo v sanitce

„Tyto porody jsou opravdu spíše výjimečné. Maminka z Českobudějovicka začala rodit cestou do nemocnice v sanitním voze,“ uvedla Fajtlová.

Zmínila, že záchranáři jsou na takové případy připraveni a v každém voze mají takzvaný porodnický box.

„Maminka i s Terezkou jsou v pořádku a po ošetření byly transportovány do českobudějovické nemocnice,“ doplnila mluvčí zdravotních záchranářů.

Pokračovat ve čtení (zdroj)

Pokračovat ve čtení

Každý druhý test na covid je v Česku pozitivní

Číslo podílu pozitivních testů (aktuálně 52,51) roste dlouhodobě a vytrvale. O vysokém počtu se mluvilo už v říjnu, kdy byl pozitivní zhruba každý čtvrtý testovaný.

Podíl je tak vysoký proto, že se hygienikům a lékařům daří určovat ty, co by potenciálně mohli být nakaženi, ale především proto, že na PCR metodu chodí lidé, co jim vyšel pozitivní antigenní test.

V minulosti chodili na testy PCR samoplátci a jejich výsledek byl negativní. To se nyní téměř neděje, protože takový test stojí stokoruny, kdežto antigenní test je zdarma.

Pokračovat ve čtení (zdroj)

Pokračovat ve čtení