Když ve čtvrtek ve 13.00 odstartuje mužská část světového šampionátu v Cortině d´Ampezzo superobřím slalomem, nebude u toho ani jeden z vítězů prvních třech super-G sezony. Švýcar Mauro Caviezel, Nor Aleksander Aamodt Kilde i Američan Ryan Cochran-Siegle mají kvůli zraněním po sezoně.
Lyžařská federace FIS už ve své pracovní skupině řeší prevenci úrazů, například podle sportovního ředitele rakouského svazu Toniho Gigera je na vině vývoj materiálu, který sice navyšuje rychlost, ale závodníkům se hůře ovládá. Ke zranění ostatně zdaleka nedochází jen v rychlostních disciplínách, bolestivými karamboly často končí i obří slalomy.
Švýcarka Wendy Holdenerová na trati závodu Světového poháru.
Alessandro Trovati, ČTK/AP
„Je pravda, že zranění je čím dál víc, ale úplně nevím, čím to je. Určitě jsou svahy těžší,“ srovnává Jan Zabystřan, jenž bude spolu s Ondřejem Berndtem reprezentovat Česko ve čtvrtečním závodě.
Bývalé rakouské eso Benjamin Raich zase kritizovalo nabitý kalendář, který prakticky neumožňuje žádný odpočinek. „Také to může hrát roli. Třeba slalomáři měli teď hodně perný leden,“ poukazuje Zabystřan na sedm závodů Světového poháru v této disciplíně během jediného měsíce…
Další příčinou vysokého počtu zranění může být i pandemie koronaviru, kvůli níž zejména zámořští lyžaři nemohli na podzim na sněhu strávit tolik času jako obvykle. „Řada z nich naskočila do přípravy později, snažili se vše dohnat a nebyli na to fyzicky připraveni,“ domnívá se americký lékař Greg Rhodes, jenž se sjezdaři spolupracuje.
Zranění v aktuálním ročníku SP |
Lucas Braathen (Nor.) |
zranění kolene z obřího slalomu |
Atle Lie McGrath (Nor.) |
zranění kolene
Příspěvky ze stejné kategorie:
|