Největší chyby při obnově dat, kterých je třeba se vyvarovat

Počítač a technologie

Nikdo se vám nemůže divit, že vás láká pokusit se o obnovu dat na vlastní pěst, když ztratíte nějaká data nebo se vám zařízení zničehonic porouchá. Možná věříte zkušenostem, které máte v oblasti IT. Možná jste přesvědčeni, že to zvládnete sami po zhlédnutí videa na YouTube. Nebo možná jen chcete ušetřit nějaké peníze.

 Bohužel cesta „udělej si sám“ většinou vede ke katastrofám, zejména pokud jde o obnovu relevantních dat. Zde jsou některé z nejčastějších chyb, kterých byste se měli vyvarovat, pokud někdy nastane čas, kdy budete potřebovat obnovit data ze svého zařízení.

Zpětné zapojení cvakajícího nebo hlučného pevného disku 

Pokud váš pevný disk začne cvakat nebo vydávat hluk, je na čase jej okamžitě přestat používat a okamžitě se obrátit na odborníka. Pevný disk, který vydává podivné zvuky, se s největší pravděpodobností potýká s vážným problémem a jeho další používání situaci v první řadě jen zhorší. 

Hlučný pevný disk má pravděpodobně vážný problém a jeho další používání situaci jen zhorší

Samozřejmě může být velmi lákavé jej znovu zapojit, jen abyste zachránili svá data. Pokud však již došlo k fyzickému poškození sestavy hlav nebo povrchu disku, může dojít k rychlé degradaci disku, která povede k jeho havárii. 

I když hlučný pevný disk nemusí vždy znamenat fyzické poškození, nikdy se nevyplatí riskovat. Ve vašem nejlepším zájmu bude fungovat, když zařízení prostě vypnete.

Odstranění krytu pevného disku a pokus o vlastní obnovu dat

Je to pravděpodobně jedna z nejhorších chyb, které můžete při obnově dat udělat. Pouhým nahlédnutím do sestavy disku, aniž byste se o obnovu vůbec pokusili, pouze ohrozíte možnost dosažení dobrých výsledků. 

Čtecí nebo zapisovací hlavy se při otáčení disku kloužou po vzduchovém polštáři přibližně 3 až 6 nanometrů nad jeho povrchem. Jakmile se nečistoty nebo prachové částice na povrchu disku dostanou do kontaktu se čtecími nebo zapisovacími hlavami, bude to více než dostatečné k tomu, aby došlo k fyzickému poškození povrchu a data se stala nečitelnými. Může dokonce dojít k poškození samotných čtecích nebo zapisovacích hlav. 

Jen pro vaši informaci, pevné disky se vyrábějí v prostředí s čistým a filtrovaným vzduchem, aby se do sestavy pevného disku nedostal prach a nežádoucí částice. 

Pokud sejmete víko, vždy existuje riziko, že částice ze vzduchu dopadnou na povrch disku. Laboratoře pro obnovu dat používají pro své kontroly zařízení s filtrovaným vzduchem. Opravy provádějí také v kontrolovaném prostředí. 

Na povrchu disku se také zcela běžně vyskytují otisky prstů, které mohou po zapnutí disku způsobit vážné poškození.

Nikdo se vám nemůže divit, že vás láká pokusit se o obnovu dat na vlastní pěst, když ztratíte nějaká data nebo se vám zařízení zničehonic porouchá.

Provedení defragmentace pevného disku

Existuje mnoho důvodů, proč je špatný nápad pokoušet se spustit defragmentaci, pokud pevný disk vykazuje známky poruchy. Tento proces je poměrně náročný a zahrnuje spoustu čtecích a zápisových činností. Tyto činnosti mohou způsobit další poškození povrchu disku, pokud již existují. 

Pokud ke ztrátě dat došlo v důsledku jejich odstranění nebo logické chyby, může proces defragmentace trvale přepsat data, která chcete obnovit. 

Pokud máte problémy při pokusech o přístup k datům nebo vám pomalu běží programy či operační systémy, jedná se často o včasné varování před základním problémem. Nikdy se nepokoušejte spustit defragmentaci v naději na zrychlení práce. Nejlépe uděláte, když to nejprve necháte zkontrolovat profesionála. 

Nechat přítele z IT zkontrolovat váš USB disk nebo pevný disk

Je sice hezké, že vám vaši přátelé z IT pomohou, ale pokud se zrovna neorientují na obnovu dat, může se stát, že situaci ještě zhorší. 

Další používání zařízení poté, co došlo k jeho selhání nebo ztrátě dat, může mít za následek další ztrátu dat, nebo ještě hůře, trvalé selhání zařízení. To je velmi časté, pokud jde o pevné disky, i když se to týká také chytrých telefonů, paměťových karet a zařízení USB. 

Pokus o obnovu dat bez správné sady dovedností, znalostí a nástrojů je receptem na katastrofu. I když je váš přítel náhodou odborníkem v určité oblasti IT, jeho znalosti a dovednosti nemusí mít s obnovou dat nic společného.

Bohužel cesta „udělej si sám“ většinou vede ke katastrofám, zejména pokud jde o obnovu relevantních dat.

Sledování videí na YouTube

V dnešní době je téměř pravidlem, že se lidé obracejí na YouTube a sledují videa, která je učí, jak něco udělat, například obnovit data. Bohužel důvěřovat všemu, co na těchto videích vidíte, může váš problém jen zhoršit, a to až do té míry, že vaše data nakonec nebude možné obnovit. 

Jedním z nejdůležitějších aspektů procesu obnovy dat je zaručit co nejlepší obnovu, což se podaří pouze v případě, že je závada v první řadě správně diagnostikována. Profesionální technik by měl tuto diagnostiku provést pomocí správných metod v čistém a vzduchem kontrolovaném prostředí předtím, než se pokusí o jakoukoli inženýrskou činnost. 

Je sice pravda, že videa na YouTube jsou velmi poučná, přičemž některá dokonce natočili zkušení profesionálové, ale každé zařízení je jiné, což znamená, že každé vyžaduje specifickou formu ošetření. Dokud se do problému dostatečně neinvestuje, nelze zjistit, co závadu způsobilo. Podle toho, co víte, může mít zařízení více závad, které je třeba řešit.

YouTube video

Stažení a instalace softwaru pro obnovu na danou jednotku

Přerušení používání postiženého zařízení a jeho vypnutí je to nejlepší, co můžete udělat, abyste nezhoršili ztrátu dat. Další používání jednotky, například stahování a instalace softwaru pro obnovu dat, pouze zhorší fyzické poškození zařízení a zabrání úspěšné obnově dat. Udělejte si laskavost a nechte jednotku na pokoji, pokud nechcete situaci ještě zhoršit.

Závěr

Obnovu dat nikdy nelze provádět jen tak nahodile. Vezměte na vědomí výše uvedené chyby a ujistěte se, že se jich nedopustíte, pokud se někdy ocitnete před potřebou zachránit data ze svého zařízení.

Příspěvky ze stejné kategorie: