Výhody a nevýhody krmiva pro psy lisovaného za studena

Tipy

Rodiče domácích mazlíčků si mohou vybrat ze široké škály krmiv pro své chlupáče. Seznam je dlouhý – od běžných suchých a mokrých krmiv až po krmiva bez obilovin, vegetariánská krmiva, krmiva lisovaná za studena a krmiva na bázi hmyzu. Tento článek se zaměřuje na krmivo pro psy lisované za studena a na to, zda je pro vašeho chlupatého přítele lepší volbou než standardní granule.

Standardní krmivo vs. krmivo pro psy lisované za studena 

Krmivo pro psy lisované za studena se vyrábí alternativní metodou vaření, při níž se granule lisují za studena při nízké teplotě, obvykle mezi 45 a 80 stupni Celsia. 

Na rozdíl od běžných granulí si krmivo pro psy lisované za studena zachovává výrazně více živin, protože při vaření běžných granulí se používají extrémně vysoké teploty, které často zničí všechny potřebné vitamíny. 

Přibližně 95 % současných komerčních krmiv pro psy se vyrábí tzv. extruzní metodou, která je pohodlnější a cenově dostupnější. 

Rodiče domácích mazlíčků si mohou vybrat ze široké škály krmiv pro své chlupáče.

Výhody krmiva pro psy lisovaného za studena

Krmiva pro psy vyráběná metodou lisování za studena mají následující výhody, které si vy i váš pes jistě oblíbíte:

Nejbližší věc k syrové stravě 

Krmivo pro psy lisované za studena je jednou z nejlepších suchých alternativ syrového krmiva, které můžete najít, a to díky tomu, že je vyrobeno z podobných přírodních surovin. Pravdou je, že mnoho lidí opravdu nemůže svým mazlíčkům dávat syrovou stravu každý den. 

Za prvé je to drahé a za druhé nepraktické. Každodenní manipulace se syrovým masem může představovat riziko i pro děti, těhotné ženy, starší osoby a osoby s oslabenou imunitou. 

Technika lisování za studena vás těchto nebezpečí zbaví a zároveň zachová všechny živiny obsažené v surovinách, mezi něž patří vitaminy, antioxidanty, tuky, vláknina a enzymy citlivé na teplo. Díky bohaté chuti za studena lisovaných granulí je to skvělá volba, pokud máte vybíravého jedlíka nebo jedlíka, který dává přednost syrovému masu před tradiční suchou stravou. 

Krmivo pro psy lisované za studena se vyrábí alternativní metodou vaření, při níž se granule lisují za studena při nízké teplotě, obvykle mezi 45 a 80 stupni Celsia.

Vyšší obsah živin 

Vaření při nižších teplotách pomáhá zachovat přirozené živiny, vitamíny a škroby. Při vaření složek krmiva pro domácí zvířata při vysokých teplotách dochází k rozkladu vitamínů, vlákniny, bílkovin a dalších živin. Potrava je pak hůře stravitelná a méně výživná. Vaření při nízkých teplotách může pomoci zachovat živiny a vytvořit zdravější krmivo pro vaše milované domácí mazlíčky.

Snadnější trávení 

Protože krmivo lisované za studena si zachovává více vlhkosti, psi tento typ granulí tráví snadněji než tradiční suché granule. Kromě toho mají granule lisované za studena tendenci rozpouštět se zvenčí dovnitř. To znamená, že se při konzumaci psem neroztahují. 

Právě díky tomu je krmivo lisované za studena skvělou volbou pro citlivá zvířata, protože psi ho rychleji rozkládají, což vede k rychlejšímu vstřebávání živin bez nadýmání. Některá plemena mají genetické dispozice k poruchám trávení a nadýmání. Potraviny lisované za studena však mohou těmto problémům snadno zabránit. 

Na rozdíl od běžných granulí si krmivo pro psy lisované za studena zachovává výrazně více živin, protože při vaření běžných granulí se používají extrémně vysoké teploty

Úsporné

Na rozdíl od tradičních granulí najdete v krmivu lisovaném za studena více živin. To znamená, že při každém krmení budete muset použít až o 30 % méně krmiva. To vám pomůže ušetřit více peně. 

Ekologicky šetrné

Výrobní proces extrudovaných granulí, které jsou mezi majiteli domácích zvířat velmi žádané, má bohužel značně negativní dopad na planetu. Výrobci krmiv pro psy často používají ve svých směsích hospodářská zvířata a obilí, takže většina běžných krmiv pro psy není udržitelná ani šetrná k životnímu prostředí. 

Výroba granulí lisovaných za studena nespotřebovává tolik neobnovitelných zdrojů a vody a není pro Zemi výzvou. Proto by každý majitel domácího mazlíčka mohl zvážit přechod na ekologičtější varianty, jako jsou proteiny na bázi hmyzu. 

Nevýhody krmiva pro psy lisovaného za studena 

S rostoucí oblibou krmiva pro psy lisovaného za studena v mnoha částech světa začíná stále více společností přicházet s vlastními verzemi granulí. Výsledkem je, že kvalita se obvykle bere v úvahu až ve chvíli, kdy se spěchá s uvedením výrobku na trh. 

Některé značky mohou například ve snaze ušetřit nakupovat maso, které jiná společnost zpracovává při vyšších teplotách. Proto pokud plánujete přejít na krmivo lisované za studena pro svého psa, musíte si udělat domácí úkol a hledat značku, která používá pouze správné výrobní postupy a kvalitní suroviny. 

Vzhledem k tomu, že se krmivo lisované za studena vyrábí při nižších teplotách, existuje také vyšší riziko bakteriální kontaminace. I když to obvykle není pro domácí zvířata nebezpečné, majitelé zvířat by to měli vědět a mít na paměti. 

V této souvislosti je třeba zmínit ještě jednu věc: vzhledem k vyššímu obsahu vlhkosti v granulích lisovaných za studena mohou mít obvykle kratší trvanlivost než běžná krmiva pro psy, která je přibližně 6 měsíců. 

Jak si vybrat vysoce kvalitní krmivo pro zvířata lisované za studena

Jak jsme již zmínili, krmivo lisované za studena je v dnešní době stále populárnější, což v podstatě znamená, že se všude objevuje spousta různých možností jako houby po dešti. To vás může zmást, nebo dokonce zcela zahltit. Ale nemusí to tak být. 

Při nákupu za studena lisovaného krmiva pro psa je třeba nejprve zkontrolovat seznam složek. Musíte se ujistit, že jste si vybrali takový, který obsahuje jediný vysoce kvalitní zdroj bílkovin. 

Slova jako wild-caught (ulovený ve volné přírodě), grass-fed (krmený trávou) nebo organic (bio) jsou dobrým ukazatelem toho, že svému psovi dáváte šanci získat maso nejvyšší kvality. Nezapomeňte také zkontrolovat zaručenou analýzu, abyste se ujistili, že obsah bílkovin odpovídá potřebám vašeho štěněte. 

Krmivo obsahuje i mnoho dalších složek, z nichž některé mohou vašemu zvířeti poskytnout další prospěšné živiny. Skvělým zdrojem omega-6 nebo omega-3 mastných kyselin a všech vitaminů, které byste si přáli získat, mohou být také oleje lisované za studena, bylinky, zelenina, ovoce, a dokonce i řasy. 

YouTube video

Rovněž je vhodné vyhýbat se potravinám s velkým množstvím plnidel, konzervantů, přídatných látek a zbytečných dochucovadel. Dobře vyvážené a dobře vyrobené krmivo pro psy lisované za studena je na rozdíl od jiných krmiv výživné, chutné a atraktivní pouze díky svým základním složkám, bez nutnosti přidávat do něj další látky. 

Příspěvky ze stejné kategorie: