Rozdíl mezi elektrickým a hydraulickým posilovačem řízení

Auto moto

Stále více výrobců automobilů dnes začíná přecházet z hydraulického posilovače řízení na jeho elektrický protějšek. Jaký je však mezi nimi skutečný rozdíl a co bylo příčinou tohoto přechodu?

V minulosti vyžadovalo řízení vozidla miniaturní trénink horní poloviny těla. Dobrou zprávou je, že dnes již nemusíte při každém odbočování svůj vůz svalnatě ovládat. V současnosti existuje řada posilovačů řízení, které pomáhají zajistit bezbolestnou jízdu. 

Stále více výrobců automobilů dnes začíná přecházet z hydraulického posilovače řízení na jeho elektrický protějšek.

Jediným problémem zde je, že může být obtížné určit ten nejlepší a správný systém pro vás. Abychom vám pomohli začít, je nejprve na čase poznat rozdíl mezi hydraulickým a elektrickým posilovačem řízení. 

Přehled hydraulického a elektrického posilovače řízení 

U hydraulického posilovače řízení pochází použitá síla z motoru. Naproti tomu elektrické řízení využívá energii pocházející z baterie nabíjené alternátorem, což je považováno za úspornější. Efektivita je hlavní výhodou elektrického pohonu oproti jeho hydraulickému protějšku, což vede k nižší spotřebě paliva. 

Je toho však ještě více než tato rychlá odpověď. Přečtěte si níže a dozvíte se více. 

Definice hydraulického posilovače řízení

Hydraulický posilovač řízení patří mezi první formy řízení, které byly zavedeny. Skládá se z čerpadla posilovače řízení, řemenice, hnacího řemene, několika řemenů a hadic a kapaliny posilovače řízení. Systém funguje pomocí tlaku. 

Motor vozidla má rotační čerpadlo, které je zodpovědné za regulaci hydraulického tlaku. Při každém otočení volantu vytlačí čerpadlo větší hydraulický tlak, čímž se zvýší síla. 

Tlak se zvyšuje díky dodatečné hydraulické kapalině, která vstupuje do válce. Když k tomu dojde, převodka řízení dostane tlak a donutí kola a řízení k harmonickému pohybu.

Efektivita je hlavní výhodou elektrického pohonu oproti jeho hydraulickému protějšku, což vede k nižší spotřebě paliva.

Výhody 

Zde jsou některé z významných výhod hydraulického posilovače řízení:

Autentičtější pocit 

Hydraulické posilovače řízení poskytují autentičtější pocit. Zatímco pro majitele vozů SUV to nemusí být problém, pro majitele sportovních vozů ano. 

Některé špičkové sportovní vozy jsou dodnes vybaveny hydraulickými systémy především kvůli vynikající zpětné vazbě na vozovku. Běžní každodenní řidiči však zásadní rozdíl mezi těmito dvěma systémy nezaznamenají. 

Cenově dostupný

Výroba hydraulického řízení je levnější. Je zapotřebí pouze několik elektrických dílů, což umožňuje výrobcům automobilů ušetřit peníze při instalaci systému. 

Údržba systému je také levnější, což umožňuje ušetřit více peněz za opravy. Mnoho lidí zjistí, že práce s hydraulickým posilovačem řízení je také jednodušší, což vám pomůže ušetřit čas, když potřebujete něco opravit. 

Spolehlivost

Hydraulické systémy jsou ve srovnání s elektrickými variantami starší. Za všechny ty roky, co jsou tyto systémy na světě, již byly zdokonaleny a vybroušeny pro vynikající spolehlivost. 

Vzhledem k tomu, že systém přenáší sílu pomocí oleje hydraulického posilovače řízení, pokrývá olej všechny různé součásti, které se třou pro lepší mazání. U tohoto konkrétního nastavení dochází k menšímu opotřebení a tření. Ale i když systém během jízdy selže, můžete vozidlo stále řídit.

U hydraulického posilovače řízení pochází použitá síla z motoru.

Nevýhody

Navzdory výhodám spojeným s hydraulickým posilovačem řízení má také několik nevýhod, které byste měli znát:

Těžší

Na rozdíl od elektrických systémů má hydraulický posilovač řízení několik velkých částí. Pro lepší fungování je zde také obsah kapaliny. 

Výsledkem všech dodatečných zařízení je těžší vozidlo. Kromě toho, že spotřebovává více energie, se vyšší hmotnost projeví také na spotřebě paliva. 

Vysoká spotřeba energie

V hydraulických systémech běží čerpadlo neustále, což způsobuje vyšší spotřebu energie ve srovnání s elektrickým posilovačem řízení. Systém může dokonce rychle přetěžovat motor, čímž se snižuje jeho účinnost. 

Pokud musí motor dodávat systému řízení větší výkon, snižuje se tím spotřeba paliva. Ačkoli to nemusíte zaznamenat ve významném množství, počítejte s vyššími výdaji při každém zatížení. 

Více údržby

Hydraulické systémy řízení jsou ve srovnání s elektrickými konfiguracemi složitější. U tohoto systému je nutná hydraulická kapalina, která vyžaduje občasnou kontrolu správné hladiny. 

Rovněž je třeba provést některé změny v kapalině posilovače řízení, aby bylo zaručeno správné mazání. Kromě toho může vlastnosti kapaliny ovlivnit také teplota. Je nutné, abyste vyčlenili určitý čas na údržbu systému, aby mohl pokračovat ve svém chodu.

Definice elektrického posilovače řízení 

Elektrický posilovač řízení se ve srovnání s hydraulickou konfigurací skládá z menšího počtu dílů. Elektromotor vytváří potřebný tlak pro otáčení kol. Motor lze nalézt na hřebenu řízení spolu se snímači pro neustálé vyhodnocování. 

Tyto snímače sledují množství síly použité k otáčení volantem. Motor na základě tohoto měření určuje množství síly potřebné pro správné natočení kol. 

Systémy elektrického posilovače řízení mají několik různých typů. Nejběžnější z nich jsou buď vybaveny elektrickým čerpadlem, které spolupracuje s běžným hydraulickým systémem namísto hydraulického čerpadla, nebo elektromotorem připojeným k hřebenu řízení.

Klady

Níže jsou uvedeny hlavní výhody elektrického posilovače řízení:

Lepší úspora paliva

Elektrický posilovač řízení vyrábí elektřinu pouze při otáčení volantem. Když se systém nepoužívá, neproudí do něj žádná energie. Snižuje se tak plýtvání energií, což přispívá k delší životnosti motoru. Zlepšuje se také úspora paliva, protože posilovač řízení nevytváří trvalý odběr motoru.

Méně údržby

Tento systém řízení je jednoduchý a najdete ho na tyči řízení. Údržbu nevyžaduje ani převodovka. Nemusíte také měnit žádnou kapalinu, na rozdíl od hydraulických systémů, kde se musíte starat o olej pro mazání posilovače řízení.

YouTube video

Nevýhody

Drahé

Elektronické systémy jsou podle očekávání dražší než hydraulické. Výrobci automobilů na vás při koupi vozu přenesou dodatečné náklady. Pokud dojde k poruše určité součásti, měli byste se také připravit na vysoký účet za opravu. Díly jsou nejen dražší. K výměně je také třeba demontovat řídicí silnici, což může dále zvýšit náklady na práci.

Nedostatek spolehlivosti

Na rozdíl od hydraulických systémů je elektrický posilovač řízení novinkou a může se dokonce snáze porouchat. Při poruše systému během jízdy může dojít k zablokování volantu. To může mít za následek nebezpečnou situaci, zejména při jízdě vysokou rychlostí.

Příspěvky ze stejné kategorie: