Jeden nástroj, mnoho funkcí: jak lépe spravovat své webové stránky

Počítač a technologie

Co je cPanel? Stručně řečeno je to komplexní nástroj, který vám pomůže spravovat váš webhosting prostřednictvím jednoduchého a uživatelsky velmi přívětivého ovládacího panelu. Umožňuje vám přístup k nejdůležitějším funkcím a vytváření konfigurací hostingu, které by jinak vyžadovaly pokročilé technické znalosti. Stručně řečeno, jedná se o opravdu důležitou pomocnou ruku, pokud se chcete vážně zabývat světem webových stránek, ale nechcete získat další titul.

Mnoho populárních webhostingů používá cPanel, takže pochopení toho, co to je a jak funguje, vám pomůže získat z webhostingu větší výkon. Pojďme ale postupně.

Co je cPanel? Stručně řečeno je to komplexní nástroj, který vám pomůže spravovat váš webhosting prostřednictvím jednoduchého a uživatelsky velmi přívětivého ovládacího panelu.

Co je cPanel a proč ho potřebujete?

Podobně jako WordPress, cPanel, je uživatelské rozhraní, které dělá složitý systém lépe ovladatelný pro vývojáře a průměrné uživatele. Obecně můžeme cPanel definovat jako hlavní ovládací panel pro hostingové účty. Rozhraní cPanel používají například společnosti Bluehost, HostGator a GoDaddy, které patří k nejznámějším na světě.

Stručně řečeno, cPanel poskytuje navigaci, tlačítka, odkazy a grafiku potřebnou k tomu, aby správa hostingu a souborů byla „lidštější“ a srozumitelnější.

Některé z možností, které můžete spravovat z cPanelu, jsou následující:

  • Organizace souborů webových stránek.
  • Instalace softwaru, například instalace aplikace WordPress.
  • Vytváření a správa e-mailových účtů.
  • Vytváření a správa domén a subdomén.
  • Vyhledávání, zálohování a správa databází.
  • Správa uživatelů.
  • Heslo a zabezpečení.

Bez pomoci cPanelu by správu serveru nebo webu v mnoha těchto bodech zvládli jen lidé s pokročilými technickými znalostmi.

Celkově lze říci, že cPanel překlenuje propast mezi složitostí a snadností použití. Pro mnoho lidí, kteří se s hostingem teprve začínají seznamovat, je stále trochu zastrašující. Je to však jedno z nejlepších řešení pro správu souborů webu, aniž byste museli najímat vývojáře.

Umožňuje vám přístup k nejdůležitějším funkcím a vytváření konfigurací hostingu, které by jinak vyžadovaly pokročilé technické znalosti.

Co je cPanel? Hlavní funkce a sekce

cPanel bude vypadat různě v závislosti na hostiteli. Je to dáno značkou hostitele a způsobem, jakým se společnost rozhodla uspořádat cPanel.  Hlavní sekce a funkce cPanelu však zůstávají u všech hostitelů, kteří jej používají, stejné.

Podívejme se na některé z hlavních funkcí.

Instalace WordPressu z cPanelu

Většina hostitelů nabízí v cPanelu nástroj pro instalaci softwaru, který zjednodušuje instalaci WordPressu (nebo jiných open source systémů pro správu obsahu, jako je Drupal nebo Joomla). Instalační nástroj WordPressu obvykle najdete v sekci „Skripty“ nebo „Instalační programy aplikací“. Každý hostitel je jiný, ale proces instalace WordPressu je obecně stejný. Postupujte podle pokynů na obrazovce a zadejte a vytvořte přihlašovací údaje ke službě WordPress. Poté se zobrazí adresa URL pro přímý přístup k ovládacímu panelu WordPressu.

Webové stránky jsou online platformy, které slouží k prezentaci různých informací a obsahu.

Správa domény v cPanelu

cPanel také umožňuje spravovat všechny domény a subdomény spojené s vaším hostingovým účtem.

Přejděte do sekce Domény a můžete spravovat vše od dalších domén až po přesměrování.

Správa e-mailů v cPanelu

Ovládací panel cPanel obsahuje sekci E-mail pro přidávání a správu firemních nebo profesionálních e-mailových adres.

Správa souborů v cPanelu

Sekce Soubory v cPanelu zahrnuje všechny soubory webu, které zajišťují jeho fungování. Soubory WordPressu zahrnují složky pro motivy, pluginy, média a další. 

cPanel obsahuje funkce pro zobrazení těchto souborů, jejich zálohování a celkové úpravy.

YouTube video

Správa databází v cPanelu

Většina uživatelů se svých databází nikdy nedotkne, ale přesto je dobré vědět, kde se nacházejí, pokud potřebujete něco upravit nebo pokud potřebujete provést přenos databáze.  Ve své nejzákladnější podobě ukládá databáze webových stránek data. Těmito daty může být cokoli od uživatelů až po informace o produktech elektronického obchodu. Všechna tato data jsou zaznamenána ve velkém seznamu a jsou uspořádána tak, aby k nim vaše webové stránky měly kdykoli přístup. cPanel je navržen tak, aby hosting webových stránek byl pro běžného uživatele žádanější. Může být užitečný pro přidávání e-mailů, vytváření záloh a kontrolu souborů.

Přesto se nenechte zastrašit: cPanel se rozhodně stane vaší pravou rukou ve světě webu.

Příspěvky ze stejné kategorie: