DNS

DNS a její nepostradatelná role v online světě

Počítač a technologie

Jaká je role serverů s doménovým názvovým systémem?

Jen jeden adresář systému jmen domén by byl obrovský, což představuje více než 333,8 milionu názvů domén, které existovali pouze v roce 2018. Stejně jako s ostatními věci, které dnes souvisí se sítí, je i systém doménových jmen rozšířený do mezinárodní sítě služeb doménových jmen, které neustále navzájem komunikují, aby mohli uživatelé směřovat na své stránky.

Existuje skutečně několik hlavních důvodů, proč se servery systému doménových jmen distribuují tímto způsobem.

Hlavní cíl DNS je velmi jednoduchý

Zaprvé, většina z pojmenovaných webových stránek, zejména velké vyhledávače, jako je Google, mají stovky nebo dokonce tisíce adres IP odpovídajících pouze jedné doméně. Například někdo, kdo chce získat přístup na Google z Londýna, pravděpodobně nebude interagovat s podobným vybavením systému názvů domén, nemluvě o podobném serveru Google, protože někdo vyhledává podobné položky v Bostonu, i když má skutečně stejný přístup, jakmile bude vše řečeno a uděláno.

Dalším důvodem je čas. Pokud každý uživatel, který provádí stejné vyhledávání v síti Google na celém světě, získá přístup pouze k jednomu centrálnímu serveru systému názvů domén, bude existovat obrovská záloha přenosu navzdory vyvážení zátěže.

Přečtěte si také další článek: Je snadné říct inkoust

Laserové tiskárny se obvykle nacházejí v kancelářích, protože jsou rychlé, takže jsou ideální pro tisk velkého objemu textových dokumentů, i když jsou dražší. Stručně řečeno, jsou lepší dlouhodobou investicí. Důležité je, abyste věděli, že toner do tiskárny je vhodný pouze pro jednu z těchto dvou možností! 

Hierarchie DNS

Celý proces získávání přístupu na webovou stránku sleduje cestu k příslušné adrese IP. Pokud se informace nezískají lokálně, bude k dispozici hierarchie několika serverů systému názvů domén, kde by měl projít požadavek na odblokování adresy IP. Během bezproblémového fungování budou všechny pro uživatele neviditelné.

YouTube video
Vysvětlení DNS: Porozumění kořenovým serverům

I když je ukládání do vyrovnávací paměti systému názvů domén v mnoha podnicích velmi běžné, je nejlepší se podívat na jeho nejjednodušší formu. V okamžiku, kdy uživatel iniciuje žádost o adresu IP zadáním adresy URL v prohlížeči, tato žádost se zpočátku dostane k překladači, pokud ještě není v mezi-pamětí operačního systému nebo prohlížeče. Rekurzivní překládač je server, který je často řízen buď ISP uživatele, samotným podnikem nebo poskytovatelem spravovaného systému názvů domén.

Tento překladač ví o serverech systému názvů domén, které potřebuje, aby mohl požádat o odemknutí adresy IP, a obvykle tuto žádost pošle kořenovému serveru, který zná všechny podrobnosti týkající se domén nejvyšší úrovně. Protože jsou distribuovány po celém světě, překládač obecně přistupuje ke kořenovému serveru hostitelského webu, který je nejblíže geografickému začátku požadavku, což je nejblíže k uživateli, který chce jít na web.

Příspěvky ze stejné kategorie: