Co je třeba zkontrolovat při sledování včel

Tipy

Velikost hnízda snůšky vašeho včelstva se v průběhu roku mění a závisí na lokalitě. Silné včelstvo si však vždy udržuje silnou snůšku. 

Velká plocha podobně staré snůšky je známkou silného vzoru snůšky. Snadno ji můžete pozorovat, když je zavíčkovaná. Je to políčko, kde jsou buňky vedle sebe zavíčkované a tvoří pevný vzor. 

Pokud nejsou larvy zdravé, odstraní je dělnice, které vytvoří ve vzoru díry. Výsledkem je to, co se často označuje jako střelkový vzor a je známkou bojujícího včelstva.

Zdravé larvy

Během sledování včel nezapomeňte zkontrolovat larvy. Ty musí mít perleťově bílou barvu a musí být stočené do tvaru písmene C. Larvy, které vypadají rozteklé, odbarvené, deformované nebo stočené, svědčí o parazitech nebo onemocnění včelstva.

Velikost hnízda snůšky vašeho včelstva se v průběhu roku mění a závisí na lokalitě.

Mladé larvy se vznášejí v kaluži mateří kašičky. Včelstvo je zdravější, pokud je tůňka mateří kašičky vydatnější. Larvy, které vypadají suché, trpí podvýživou a svědčí o stresu kolonie. Pokud včelstvo hladoví, mohou být larvy dokonce kanibalizovány, jen aby se populace dospělých včel udržela naživu.

Med

I když je hojnost medu dobrým znamením, ne vždy je to důkazem, že je včelstvo silné. Včely produkují med v létě a silné včely jej skladují po několik měsíců. Samotný fakt, že je ve vašem včelstvu hodně medu, ještě neznamená, že je v tuto chvíli silné a zdravé. Existují slabá včelstva s velkým množstvím medu během podzimu. Taková včelstva bývala v určitém období silná, ale nyní zeslábla. Nikdy neposuzujte sílu svého včelstva pouze na základě jeho zásob medu.

YouTube video

Pyl

Pyl je důležitou součástí potravy včel a existuje silný vztah mezi bohatými zásobami pylu a zdravými a silnými včelstvy. 

Při sledování včel (www.honigschleudern.eu) dbejte na to, abyste zohlednili množství pylu, které mají. Pyl je často uložen v blízkosti vchodu do úlu. Pokud máte úl typu Langstroth, znamená to, že byste mohli chtít zkontrolovat nejspodnější box. 

Příspěvky ze stejné kategorie: