Staré mapy Londýna na zdi

Užitečné tipy, jak sbírat staré mapy

Tipy

Mapový průmysl se výrazně odrazil od zpomalení, které zažili téměř všechny trhy se starožitnostmi po finanční krizi před téměř deseti lety. V současnosti existuje velká poptávka a zájem o různé starožitné mapy, které se pohybují od běžnějších map po vzácnější nálezy. 

Jako jsou mapy definované nebo kategorizovány obecně

Je zřejmé, že nejběžnější kategorizace je založena na zobrazené geografii, jako jsou například mapy Asie, mapy USA, mapy Texasu a další.

Stará mapa města Sydney
Stará mapa města Sydney

Jedním z dalších způsobů, jak sběratelé uvažují o mapách, jsou typy, jako jsou skládací nebo kapesní mapy atlasy, nástěnné mapy, železniční mapy, mapy brzkého průzkumu konkrétního regionu, knihy s mapami a další. Existují sběratelé, kteří zvlášť kategorizovány městské mapy a obrazové mapy a mapy z ptačí perspektivy, které se na začátku 20. století stávají ještě běžnějšími. 

Speciality ve sbírání map

Stejně jako většina druhů sbírkových předmětů, i sběratelé mají tendenci následovat svou vášeň a prosazovat své vlastní zájmy ve svých sbírkách. Přesto je často dodrženo několik témat. Existují lidé, kteří považují mapy zemí za umělecká díla, zejména mapy před 19. stoletím plné alegorických postav a vinetiek. Tito sběratelé sbírají mapy podle vnímané umělecké hodnoty a estetiky.

YouTube video
Video: Top 10 úžasných starých map

Většina sběratelů se zaměřuje na určitou geografii, která je pro ně důležitá, například na jejich dědictví, bydliště a další. Podobně existují sběratelé zaměření na určité časové období, například před 18. stoletím, nebo na konkrétní téma nebo typ mapy jako například mapy z americké revoluční války. Jsou chvíle, kdy se sběratelé začnou obecně zaměřovat, což znamená, že budou shromažďovat veškeré druhy map. 

Mapové elementy nebo prvky, které ovlivňují hodnotu a vyvolávají zájem sběratele

Stejně jako jiné formy starožitností a umění, ani zde neexistuje přísný formální postup, který by pomohl definovat potenciální zájem nebo hodnotu. Hodnota je často funkcí potřeby, jedinečnosti, věku, vzácnosti, kartografa, velikosti mapy a uměleckého dojmu včetně stavu a zbarvení.

První mapy, které zachytily konkrétní geografii, budou pravděpodobně cennější oproti vykreslením téže oblasti později. Existují i staré mapy, které generují jen hodně zajímavostí, díky kterým si je sběratelé váží více. Věk mírně koreluje s hodnotou, přesto existuje 1600 map, které se běžně prodávají za nižší část některých map od 18. století. Podmínka je nesmírně důležitá, zejména u běžnějších map. Nakonec poptávka sběratelů podpoří zájem a hodnotu, která je pak ovlivněna ostatními prvky zmíněnými výše.

Příspěvky ze stejné kategorie: