Které vztahy vydrží, které naopak nebudou mít dlouhého trvání

Aktuální zprávy

Na začátku se neobejdete bez oboustranné zamilovanosti a pozitivní interakce. K tomu přidejte dlouhé a časté hovory a zážitky.

Ovšem podle některých odborníků je kupodivu hned zpočátku důležitá i určitá dávka nespokojenosti, naštvání a schopnosti je vyjádřit.

Hádáním se leccos vyjasní

Potvrzují to například výsledky studie Státní floridské univerzity. „Krátkodobý diskomfort, který způsobí naštvaný, zato upřímný rozhovor, je pro páry z dlouhodobého hlediska lepší,“ říká vedoucí studie James McNulty k tomu, že páry, které se zpočátku více hádají, spolu mají větší šanci zůstat.

Zkrátka se vyplatí umět upřímně komunikovat i o tom, co se nám nelíbí, a být si své nespokojenosti alespoň vědom.

Jestli se v počátku vztahu nevyjadřujeme autenticky a kvůli zamilovanosti potlačujeme to, kdo jsme a co potřebujeme, moc velké šance na harmonický vztah trvající desítky let nemáme. Stejně malou šanci nám ale vědci dávají v případě, že se po „vyjasňovacím období“ frekvence hádek nesníží.

Vyvažujte a chvalte se

Samozřejmě každý člověk je jiný a snese jinou častost a intenzitu konfliktů. V dlouhodobých vztazích se jim ale vyhne opravdu málokdo. Jejich přítomnost nemusí být v žádném případě předpovědí rozchodu ani vážnějších vztahových problémů, tedy pokud se páru daří vyvážit každou negativní interakci pěti a více pozitivními. Jsou to například pochvala, vyjádření respektu, náklonnosti atd.

K tomuto poznání došel na základě dlouholetých výzkumů John Gottman, jeden z nejvýznamnějších psychologů současnosti.

V rámci svých studií také dokázal s přesností 91 procent předpovědět, zda spolu pár vydrží. Stačilo, aby páru zadal řešení problému a dal mu na to patnáct minut. Ty dvojice, které neměly dostatečné množství pozitivních interakcí, se téměř jistě rozešly.