Předchozí nouzový stav vláda vyhlásila v době nástupu epidemie v ČR v půlce března a Sněmovna jí ho dovolila ještě dvakrát prodloužit. Nakonec trval do půli května.
„Se zavedením nouzového stavu nesouhlasíme, v současné chvíli ho vláda k ničemu nepotřebuje. Jediné, k čemu by ho mohla využít, je opětovné zavírání ekonomiky, které ODS odmítá,“ sdělil Novinkám předseda občanských demokratů Petr Fiala.
Šéf STAN Vít Rakušan by u případného znovuobnovení nouzového stavu chtěl slyšet konkrétní argumenty. Doplnil, že jako posun vnímá, že vláda obnoví činnost Ústředního krizového štábu, což Babiš doposud odmítal s tím, že ministři o epidemii jednají na vládě. Do čela štábu by se měl opět postavit ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD).
„Situace byla vážná už před týdnem. Nechtěl to (Babiš) zřejmě udělat, protože jsou v něm zástupci opozice a ztratil by nějaké kompetence,“ podotkl.
Premiéra zároveň zkritizoval za spíše politický než odborný přístup. „Mohli jsme na to být připraveni, chceme plán, nikoli výkřiky o tom, zda krizový štáb ano, či nikoli,“ doplnil s tím, že ho zajímá především konkrétní postup při exponenciálním růstu počtu nakažených.
V tenhle okamžik neznám žádné opatření, které by muselo být realizováno v rámci nouzového stavu
Marian Jurečka, KDU-ČSL
Podobně to vidí i šéf KDU-ČSL Marian Jurečka. „V tenhle okamžik neznám žádné opatření, které by muselo být realizováno v rámci nouzového stavu,“ uvedl. Pokud by vláda chtěla například znovu nakupovat ochranné pomůcky bez výběrového řízení, byl by to podle něj důsledek jejího počínání. „V tom ji nehodlám podporovat,“ doplnil lidovec.
Jako klíčové vidí nyní Jurečka především nutnost zvýšení kapacit pro testování a trasování a zajištění dostatku volných lůžek v nemocnicích.
Komunista Jiří Dolejš připomněl, že ještě nedávno nebyla otázka opětovné aktivizace nouzového stavu
Příspěvky ze stejné kategorie:
- Nebyl nalezen