Jak si mýt ruce bez vody? Válkou zdevastovaný Irák čelí pandemii COVID-19

Aktuální zprávy

Na konci září se stal epicentrem nákazy Bagdád, hlavní město Iráku. Právě tam propukla druhá vlna pandemie. I zde je možné hledat určitou paralelu s děním v České republice. Tím však podobnost situace v obou zemích končí. Válečný konflikt v Iráku za sebou zanechal poničenou infrastrukturu. Zdravotnický systém v zemi byl nefunkční již před příchodem pandemie, nakažení nemocí COVID-19 tak velmi rychle obsadili dostupná lůžka v nemocnicích. Další nemocní se dostali do absurdní situace. Ti šťastnější jsou uvedeni na čekacích listinách na lůžka, jiní pak musí doufat, že se na listinách vůbec jejich jméno objeví.

Řešení situace? Prevence, stejně jako v Česku. Jen za zcela jiných podmínek. 

Válka v Iráku zanechala spoušť. Mnoho měst se proměnilo k nepoznání. V ulicích zůstaly jen zaprášené zbytky budov, obyvatelé mnoha oblastí zůstali bez dodávek vody. Jedním z extrémně poničených měst je Mosul na severu země. Lidé, kteří se po skončení války do Mosulu vrátili, našli zničenou infrastrukturu města a své domovy v troskách. Na začátku letošního roku se v oblasti nacházelo více než 1 700 000 navrátilců, kteří dodnes nemají k dispozici prostředky pro zajištění základních potřeb pro důstojný život. Přístup k čisté vodě je ve městě velmi omezený. Dodržování preventivních opatření, jako je pravidelné mytí rukou, je tak pro obyvatele města velmi obtížné.

Voda nad zlato.

Pro zajištění bezpečí zranitelných lidí a potlačení šíření koronaviru v oblastech jako Mosul je obnovení dodávek vody nezbytným krokem. Proto humanitární organizace CARE Česká republika rehabilituje zničenou vodovodní síť v Mosulu a snaží se tak zvýšit šance na dodržování preventivních hygienických opatření pro místní obyvatele.
V rámci projektu, který vznikl za finanční podpory Ministerstva zahraničních věcí České republiky, se pracovníci organizace CARE dále zasazují také o šíření

Pokračovat ve čtení (zdroj)

Příspěvky ze stejné kategorie:

    Nebyl nalezen