Polský ústavní soud prakticky zrušil potraty. Do ulic vyšly tisíce lidí

Aktuální zprávy

Doposud v Polsku platilo, že těhotenství lze přerušit, pokud došlo k vážnému poškození plodu, pokud by ohrožovalo zdraví matky, pokud bylo důsledkem znásilnění či incestu. Snahy ještě zpřísnit už tak jeden z nejpřísnějších potratových zákonů v Evropě změnou zákona neprošly kvůli masovým protestům žen v létě.

Nyní zákon zpřísnil polský Ústavní soud, když rozhodl, že přerušení těhotenství v případě vážného poškození plodu odporuje polské ústavě. Tento důvod je přitom nejčastěji při provádění potratů, takto bylo provedeno za loňský rok 98 procent interrupcí. Podle kritiků znamená rozhodnutí soudu prakticky zákaz provádění interrupce.

Páteční protesty ve Varšavě

Foto: Profimedia.cz

Po oznámení rozhodnutí se ulice velkých polských měst zaplnily protestujícími. Ve Varšavě se lidé sešli před sídlem vládnoucí strany PiS (Právo a Spravedlnost) i před domem jejího šéfa Jaroslawa Kaczyńského. Právě strana PiS až na jedinou výjimku nominovala všechny soudce Ústavního soudu.

Jeho předsedkyně Julia Przylebská má blízko právě ke Kaczyńskému. Rozhodnutí soudu tak veřejnost chápe jako rozhodnutí vládní strany PiS, jejíž poslanci si na zákon stěžovali. Podle kritiků soud pouze „splnil politickou objednávku strany“. Rozhodnutí naopak uvítala katolická církev.

Protesty navzdory opatřením

Demonstrace ve Varšavě ve čtvrtek a v pátek se zvrhly v potyčky s policisty. Několik desítek lidí bylo zatčeno. Podle policie začali někteří demonstranti házet kamení, zpravodajský server Onet.pl podle agentury ČTK však informoval o relativně klidných protestech s tím, že demonstranti byli agresivní pouze verbálně.

Navzdory přísným protikoronavirovým opatřením, během kterých se venku na veřejnosti může stýkat pouze deset osob, se ve Varšavě v pátek sešlo kolem 13 tisíc lidí. Masové protesty se konaly rovněž ve Vratislavi, Poznani či Krakově. V sobotu se tisíce lidí vydali na protestní pochod v

Pokračovat ve čtení (zdroj)

Příspěvky ze stejné kategorie:

    Nebyl nalezen