PŘEHLEDNĚ: Jak je to s nárokem na třetí dávku

Aktuální zprávy

Kdy se mohu nechat očkovat posilující dávkou?

Od září, kdy se v Česku začalo přeočkovávat, si pro třetí dávku mohou lidé přijít půl roku po dokončení vakcinace dvěma dávkami. S postupem času – kvůli poznatkům o vyprchávání ochrany i kvůli větší dostupnosti vakcín – se tato lhůta začala měnit, ne však pro všechny. Nyní záleží hlavně na věku.

  • Lidé starší 45 let mají na třetí dávku nárok po pěti měsících od té druhé.
  • Od 27. prosince budou mít mají nárok na třetí dávku všichni lidé nad 30 let po pěti měsících od druhé. Původně se počítalo s očkováním mladších ročníků až v lednu.

Trochu jiná pravidla se vztahují na lidi očkované jednodávkovou vakcínou Janssen od firmy Johnson & Johnson, jejíž ochrana vyprchává dříve. Ti mohou přijít na posilující dávku po dvou měsících od prvního očkování.

Další změny v lednu

V současnosti má v Česku dokončené očkování zhruba 6,6 milionu lidí. Pět měsíců po očkování je nyní přes čtyři miliony lidí, posilující dávku dostala zhruba polovina z nich. Termíny pro přeočkování pro další kategorie (jde celkem asi o 570 tisíc lidí) se kvůli obavám, aby nedošlo k náporu na očkovací místa, mají otevírat postupně.

  • Od 19. ledna začne pětiměsíční lhůta platit pro zbývající věkové skupiny. Takový je alespoň aktuálně platný plán. 

Čím se přeočkovává?

V Česku se přeočkovává mRNA vakcínami od firem Pfizer/BioNTech a Moderna, a to bez ohledu na to, zda byl daný člověk nejprve očkován jednou ze zmíněných vakcín nebo AstraZenecou či jednodávkovým Janssenem.