Jeho jméno nese americká silnice. V kalendáři má svůj vlastní den. Marylandem protéká řeka Bohemia River. Češtinu má v názvu město i zátoka, kde žil – Chesapeake, což je zkomolenina původního Czechspeak, tedy místo, kde se mluví česky. Přesto tohoto muže v našich učebnicích dějepisu nenajdete.
Datum ani místo Augustinova narození nevíme s jistotou. Nejčastěji se uvádí rok 1621 a Mšeno u Mělníka. Doložen je až pobyt mladého muže v Amsterdamu. Už tehdy se u něj projevil talent na jazyky: kromě rodné češtiny, němčiny a holandštiny ovládal latinu, mluvil plynně anglicky a snad i francouzsky a španělsky. Také krásně a přesně maloval, což skvěle uplatnil při kreslení map.
Byl nejen precizní kartograf, ale také lstivý obchodník, bezohledný pirát a obratný diplomat. Augustinovy „úspěchy, selhání a tragédie se mně staly prototypem exulantského života; jeho všestranný talent, schopnosti a žízeň po životě nevyčerpatelnou inspirací“, konstatuje americký ekonom českého původu Milan Zelený, profesor na Fordham University v New Yorku.
Oslnivá kariéra v Novém světě
Nizozemsko patřilo na počátku 17. století ke koloniálním velmocem a Amsterdam, „nejslavnější tržiště světa“, byl tehdy nejsvobodnějším, nejbohatším a nejtolerantnějším městem Evropy. Talentovaný mladík však chtěl víc. Vydal se hledat štěstí za oceán.
První spolehlivý zápis ho zastihuje v Americe v červnu 1644: jako zástupce amsterdamské firmy Pieter Gabry & Synové potvrzuje příjem 2622 guilderů od Willema Kiefta, tehdejšího guvernéra provincie Nové Nizozemí.
„Tvrdohlavému Péťovi“ Stuyvesantovi se přezdívalo také Stříbrná noha podle dřevěné, stříbrem pobité protézy. O nohu přišel v bojích s Francouzi.
Foto: ČTK
Čile se má k světu i za nového guvernéra
Příspěvky ze stejné kategorie:
- Nebyl nalezen