Robotické dojení: co to je?

Počítač a technologie

Robotické dojení je přesně to, co zní: roboti, kteří dojí krávy. Pravděpodobně si však představujete robota ze sci-filmu. Ve skutečnosti jsou to malé automatické stroje, které dojí. Tyto stroje se liší od strojů, které pravděpodobně aktuálně používáte.

Jak populární je robotické dojení

Robotické dojící systémy existují již od počátku 90. let. Přesto systémy a celé odvětví zažívá obrovský růst. Stále více farem používá robotické dojící systémy. Paster na mléko je nezbytný při dojení.

V době psaní tohoto článku asi dvě procenta mléčných farem v Americe používají robotické dojící systémy. V Nizozemsku je toto číslo přes 25 %. Země je také místem, kde sídlí jeden z největších výrobců robotických dojicích systémů, Lely. Společnost předpovídá v příštích letech růst až o 15 %.

Robotické dojení je přesně to, co zní: roboti, kteří dojí krávy. Pravděpodobně si však představujete robota ze sci-filmu.

Jak to funguje

Existuje celá řada různých typů robotických dojících systémů. Obecně řečeno, tento proces funguje takto: Vaše krávy vstupují do kotce s touhou uvolnit tlak ve vemenech. Budou žvýkat jídlo, které jim je nabízeno, když se dojí.

Když vaše krávy vstoupí do kotce, je naskenován ID štítek. To proto, abyste viděli, kdy byla kráva naposledy dojena. Budete také moci vidět, jak pomalu nebo rychle jednotlivé savičky dávkují mléko, a také jaký je tvar vemene.

Ramena robota stimulují savičky a zároveň je dezinfikují. To povzbudí krávu, aby ji nechala dojit. Existují sací hadičky, které se připojí k strukům a poté se spustí proces dojení. Tyto sací vany jsou naváděny k strukům pomocí laserů.

Krávám se to líbí

Pravdou je, že krávy nejsou příznivcem změn a jsou pohodlné, když jsou věci konzistentní. To je důvod, proč se zdá, že krávy jsou šťastnější a klidnější, když jsou zavedeny do robotického dojení. Mějte na paměti, že než se krávy spokojí s tímto procesem, je zapotřebí období přenastavení. Jednou z nejlepších věcí je, že krávy si mohou vybrat, kdy budou podojeny, a proces je stále stejný.

To je dobrá zpráva pro vaše výnosy

Když jsou krávy šťastné, je pravděpodobné, že dosáhnou svého maximálního potenciálu pro dojení, což znamená dobrou zprávu pro váš konečný výsledek. Krávy si navíc vybírají, kdy dojí, což může zvýšit vaši celkovou produkci. Na farmách Stendsland v Iowě nainstalovali robotický dojící systém a nakonec začali produkovat zhruba o osm procent více mléka.

Údaje o zdraví vašeho stáda

Existuje celá řada systémů robotického dojení, ale některé jsou pokročilejší než jiné. Ve skutečnosti mají některé systémy nositelnou technologii, která sleduje údaje, jako jsou metriky chování a zdraví krav. Představte si tuto technologii jako Fitbit pro krávy.

YouTube video

Můžete sledovat kroky, které vaše krávy podnikají, jejich příjem potravy a mnoho dalšího. Údaje, které shromažďujete, lze použít ke zvýšení šancí, že vaše krávy zabřeznou. Data vám také usnadní zjištění, zda vaše krávy nejsou v pořádku. Data obdržíte prostřednictvím svého notebooku nebo smartphonu.

Užijte si více odpočinku

Ruční dojení krav je náročná práce a vyžaduje hodně práce. Najít pracovníky, kteří vám pomohou, může být velkým problémem, a proto byste měli nainstalovat robotický dojící systém. K dojení krav nebudete muset používat ruce, protože to systém udělá za vás. Vaše mzdové náklady se sníží a vy si můžete užít více času na odpočinek nebo se věnovat jiným oblastem vašeho podnikání.

Příspěvky ze stejné kategorie: