Podle Zuzany Langpaulové ze Svazku Domažlicko, který se na opravě hradu podílí, vznikla myšlenka na jeho opravu již před 15 lety.
Podařilo se nám věž opravit, dozdít a umístit do ní točité schodiště
Zuzana Langpaulová, Svazek Domažlicko
„Několik starostů z našeho regionu se domlouvalo, že by se hrad měl upravit. Přeci jen se jedná o oblíbený turistický cíl, ale je těžké se k němu dostat. Proto se postupně začalo provádět zaměřování, vypracovávat studie, dokumentace a před třemi lety začaly opravy,“ popsala Langpaulová.
Obsah:
Nádherný výhled
Hned na začátku bylo jasné, že se musí v podstatě znovu vystavět hradní věž. Ze Starého Herštejna je totiž nádherný výhled do okolí, ale právě kvůli špatnému stavu věže a přerostlým stromům nebylo v podstatě nic vidět.
Výhled byl navíc pro Herštejn vždy prioritou, dříve sloužil jakožto strážný hrad a za minulého režimu pak jako hláska, ze které vojáci pozorovali vzdušný prostor nad státní hranicí.
„Podařilo se nám věž opravit, dozdít a umístit do ní točité schodiště. Nahoře navíc vznikla vyhlídková plošina s do plechu gravírovanými panoramaty, aby člověk věděl, na co vlastně kouká. Také se nám podařilo na opravu věže použít tehdejší dobový kámen,“ vysvětlila Langpaulová.
Krom věže se ale pracovalo i na jiných částech hradu a také v jeho okolí. Upravily se přístupové schody a lávka a došlo k drobnému rozšíření a úpravě parkoviště na Vranovském sedle, které je vzdálené zhruba 1,5 kilometru od hradu.
Přeshraniční projekt
Veškeré úpravy Herštejna se dlouho projednávaly s Národním památkovým ústavem, Správou CHKO Český les a s vlastníkem pozemku Lesy ČR.
Obnova hradu bylo možná zejména díky přeshraničnímu projektu „Revitalizace krajinných dominant v Akčním spolku Čerchov plus/Naturpark Oberer Bayerischer Wald a CHKO Český
Příspěvky ze stejné kategorie:
- Nebyl nalezen