Tipy pro uživatele tepelných čerpadel pro vytápění radiátory

Nemovitosti a vybavení

Mnoho majitelů domů instaluje tepelná čerpadla k vytápění radiátorů. Není to žádné velké překvapení, protože nabízejí nejúčinnější a nejefektivnější způsob, jak udržet váš domov v teple a útulnosti.

Pokud jste se někdy rozhodli investovat do tohoto zařízení nebo si ho plánujete brzy pořídit, zde je několik užitečných rad, jak tepelné čerpadlo co nejlépe využít. 

Tato zařízení dosahují nejvyšší účinnosti udržováním určité teploty. Nastavte správná nastavení, nechte je být a nechte je dělat jejich práci. Jedinou výjimkou je situace, kdy jste mimo domov déle než 24 hodin. V takovém případě se doporučuje přístroj vypnout.

Nepoužívejte automatický režim v zimě a v létě

Tepelná čerpadla mají automatický režim, který jim umožňuje rozhodnout, zda budou prostor chladit nebo vytápět. Většinou však nevědí, která je lepší. 

Aby jednotka náhodou nevytvářela klimatizaci, když používáte kamna na dřevo nebo za slunečných dnů uprostřed zimy, nepoužívejte automatický režim a místo toho použijte režim vytápění. 

Podobně, abyste se vyhnuli nechtěnému vytápění domu v chladné letní noci, nepoužívejte automatický režim a použijte režim Fan, Dry nebo Cool.

Udržujte prachové filtry čisté

Tepelná čerpadla pro radiátorové vytápění pracují nejlépe, když jsou jejich prachové filtry udržovány v čistotě. Nezapomeňte prachové filtry propláchnout nebo vysát vždy, když jsou viditelně znečištěné nebo když se rozsvítí kontrolka. 

Četnost čištění tepelného čerpadla se může pohybovat od několika týdnů až po měsíce v závislosti na množství prachu a četnosti používání. Pokyny k vyjmutí filtrů naleznete v návodu k použití.

Vyhněte se každodenní manipulaci s tepelným čerpadlem 

Vaše staré topné zařízení vás pravděpodobně nutilo snižovat teplotu v noci a při cestě do práce. U tepelných čerpadel je to jinak. Tato zařízení dosahují nejvyšší účinnosti udržováním určité teploty. 

Nastavte správná nastavení, nechte je být a nechte je dělat jejich práci. Jedinou výjimkou je situace, kdy jste mimo domov déle než 24 hodin. V takovém případě se doporučuje přístroj vypnout. 

Chcete-li zaručit špičkový výkon, vždy dodržujte doporučení výrobce ohledně odborného servisu a pravidelného čištění filtrů.

Pravidelný servis tepelného čerpadla odborníkem

Chcete-li zaručit špičkový výkon, vždy dodržujte doporučení výrobce ohledně odborného servisu a pravidelného čištění filtrů. Tepelná čerpadla mají v létě tendenci hromadit více nečistot, proto je vždy lepší nechat jednotku servisovat na podzim nebo na podzim. 

Udržování venkovní jednotky v čistotě 

Ujistěte se, že vaše venkovní jednotky jsou vždy bez keřů, a odstraňte veškeré listí, které by v nich mohlo uvíznout. Jen musíte být velmi opatrní, abyste lamely neohnuli. Venkovní jednotku je také třeba udržovat bez sněhových závějí. Dobrou zprávou je, že se nemusíte obávat, že by se na radiátorech tepelného čerpadla hromadil led a sníh. Tyto jednotky se totiž mohou odmrazovat automaticky. 

Vždy aktualizujte informace o údržbě 

To platí téměř pro všechny topné systémy. To však neznamená, že údržba je méně důležitá. Dobrou zprávou je, že to lze obvykle provést snadno a rychle. 

Informace o výměně a čištění kazet naleznete v návodu k obsluze tepelného čerpadla. 

Venkovní kompresor je třeba očistit od sněhu, ledu a nečistot. Můžete také požádat o pomoc kvalifikovaného odborníka, který provede servis jednou za jeden až dva roky. 

Přizpůsobení letního režimu vašim potřebám a počasí

V létě jsou v tepelném čerpadle k dispozici tři režimy. První z nich je Fan. Spotřebovává nejmenší množství energie a může vám stačit, kdykoli potřebujete trochu ulevit. Tento režim však nezajistí, aby byl váš pokoj chladný, a proto jej vypněte, když nejste doma.

Pokud je dusné a teplé počasí, režim Dry (Suchý) může snížit úroveň vlhkosti a zajistit tak příjemnější pocit v domácnosti. Režim Cool je nejlepší možností pro snížení teploty a je nejvhodnější pro nejteplejší dny.

Venkovní kompresor je třeba očistit od sněhu, ledu a nečistot. Můžete také požádat o pomoc kvalifikovaného odborníka, který provede servis jednou za jeden až dva roky.

Optimalizace směru proudění vzduchu

Přesměrování proudění vzduchu u tepelných čerpadel na vytápění radiátorů je snadné. Pro optimalizaci dosahu byste měli vzduch nasměrovat do otevřeného prostoru bez překážek, který je nejdále od vnitřní jednotky. Možná budete muset trochu experimentovat, abyste zjistili, co vám nejlépe vyhovuje. 

Nastavení rychlosti ventilátoru

Pro začátek můžete v nastavení ventilátoru zapnout funkci automatického ventilátoru. Pokud se ochlazený nebo ohřátý vzduch stále nerozptyluje dostatečně daleko, můžete nastavit nejnižší rychlost, která vám vyhovuje. 

Nastavení tepelných čerpadel pro komfortní vytápění radiátory

Vnitřní jednotky většiny tepelných čerpadel se montují vysoko na stěnu u stropu. Vzhledem k tomu, že teplo stoupá a tepelná čerpadla měří teplotu na vnitřních jednotkách, může být nutné nastavit tepelné čerpadlo na vyšší teplotu, než je tradiční nastavení nástěnného termostatu. Ujistěte se, že je nastaven na komfort bez ohledu na to, jaké je běžné nastavení vaší pece nebo kotle. To se může lišit u tepelných čerpadel s nástěnnými termostaty nebo podlahových jednotek. 

Nastavení tepelného čerpadla na celou zimu

Vaše tepelné čerpadlo pracuje nejefektivněji, když udržuje konstantní teplotu. Vypnutí tepelného čerpadla, když spíte nebo jste pryč, může ve výsledku spotřebovat více energie, než kdybyste ho měli zapnuté. 

Je to proto, že se musí více snažit o návrat na požadovanou teplotu než o její udržení. Nejlepší je nastavit tepelné čerpadlo na příjemnou teplotu a nechat ho tak, jak je. Při používání tepelného čerpadla neušetříte, pokud nastavíte teplotu pouze na krátkou dobu, například přes noc. 

YouTube video

Tepelná čerpadla pro vytápění radiátorů dokáží zázraky, které udrží váš domov v teple a pohodlí. Abyste ze své investice vytěžili co nejvíce, dbejte na dodržování výše uvedených tipů.

Příspěvky ze stejné kategorie: