Tento článek má sloužit jako návod, který pomůže lidem vypěstovat si doma vlastní houbu Hericium erinaceus Korálovec ježatý. Kroky zde uvedené vycházejí z mých zkušeností s pěstováním této houby již více než čtyři roky, takže by měly fungovat. Vždy je však možné, že se stane něco, co v tomto dokumentu není zahrnuto, nebo že jsem něco důležitého přehlédl.
Než začneme, rád bych, aby měl každý při pěstování Hericium erinaceus na paměti několik věcí. Existuje mnoho důvodů, proč se při pěstování Hericium erinaceus může něco pokazit, ale nejčastější chyby jsou následující:
- Nesprávné podmínky pěstování – příliš chladno nebo příliš teplo. To je velmi důležité! Pokud budete udržovat teplotu v houbové soupravě po dobu 4-5 dnů po výtěru stabilně na 25 °C a poté ji budete další 3-4 dny udržovat na teplotě kolem 21 °C, měla by houba začít růst sama, pokud vše ostatní proběhne v pořádku. Jakmile začne mycelium růst a jakmile uvidíte na horní straně bloku substrátu bělavé rozmazané skvrny, nechte ho být a až do doby sklizně se ho už nedotýkejte! Takto jsem dosáhl toho, že většina mých plodů po všechny ty roky plodila, přestože jsem nepoužíval žádné obaly.
- Špatný substrát – použití nesprávného druhu houbového substrátu, jako je mouka z hnědé rýže (BRF) nebo žitná mouka (RF). I když jsem své první soupravy dostal k plodnicím na BRF, je mnohem snazší dosáhnout nějakých výsledků, když použijete správný druh substrátu! Osobně doporučuji vyrobit si vlastní směs pro pěstování Hericium erinaceus, protože je levná a snadno se s ní manipuluje, jakmile je vše připraveno.
- Nedostatek světla – příliš tmavé nebo příliš málo světla prostě nestačí! Malá 15W CFL žárovka by měla být více než dostatečná, pokud je vaše pěstební sada umístěna v místnosti s velkým množstvím nepřímého slunečního světla, které po většinu dne přichází z oken, ale ne přímo na ně.
- Špatná sada na pěstování hub. Tohle je nejobtížnější vysvětlit, protože je k dispozici tolik různých sad, ale mějte na paměti, že pokud vaše sada nemá uvnitř dobře odvodněné pěstební médium, pravděpodobně nedosáhnete skvělých výsledků, i když vše ostatní bude v pořádku! Pokud používáte pěstební sadu obsahující brf nebo rf substrát, neměl by to být velký problém.
Pokud vaše Hericium erinaceus do 4 týdnů po nasazení na blok substrátu neplodí, bude nejpravděpodobnější příčinou nesprávné pěstební podmínky. Vysoké teploty v kombinaci s nízkou vlhkostí zpomalují nebo zcela zastavují růst mycelia a mohou vést k abortům, pokud nejsou podmínky ideální!Pokud začnete pozorovat aborty, nedělejte si starosti, protože mycelium by mělo být schopno tyto části znovu obrůst, až budou podmínky lepší. Neodstraňujte je!
Kroky, které popíšu v tomto návodu, se týkají použití jednoduché plastové nádoby se vzduchotěsným víkem jako plodnice, ale existuje několik dalších možností.
Při výběru houbařské soupravy může být velmi obtížné rozhodnout, která z nich nakonec přinese dobré výsledky. Položte si tyto otázky:
- Obsahuje tato sada substrátový materiál, se kterým se snadno manipuluje? Musí se například před výtěrem na inertní pěstební substrát přidat voda?
- Obsahuje tato sada dobře odvodnitelné pěstební médium, nebo si místo toho mohu vytvořit vlastní směs?
- Dodává se tato sada s vlastní nádobou na plodenství, se kterou se snadno manipuluje, nebo si ji budu muset koupit zvlášť?
Pokud je odpověď alespoň na dvě z těchto otázek kladná, pak máte pravděpodobně dobrou sadu na pěstování hub! Níže uvedené kroky jsou určeny k provedení při běžné pokojové teplotě (21 °C), takže pokud máte doma příliš teplo nebo příliš chladno, mějte na paměti, že věci nemusí jít tak hladce, jak je zde popsáno! Pokud však budete vše pečlivě dodržovat, měli byste být schopni dosáhnout pěkných výsledků s vaší sadou Hericium erinaceus.
Materiály a potřeby pro pěstování Hericium erinaceus
- Jedna čistá souprava na pěstování hub nebo pilinový potěr (mycelium plodí samo, ne na sklenici s obilím!) (asi 10 USD / 7 EUR za soupravu) nebo Sawdust Spawn (doporučujeme pouze pro zkušené pěstitele)
- 60litrová plastová nádoba se vzduchotěsným víkem
- Těsná, prodyšná tkanina dostatečně velká, aby zakryla vnitřek plodnice (například moskytiéra nebo organza) – doporučuji tuto, protože je levná a můžete ji snadno rozstříhat na různé velikosti!
- Dostatečně velkou gumičku, abyste látku zajistili nad plodovou komorou. – K tomu budete potřebovat velmi širokou gumičku, nebo dvě více či méně normální, pokud jsou dostatečně velké.
- Spoustu vermikulitu NEBO nějaký jiný druh hydratovaného porézního pěstebního substrátu, kterým můžete vyplnit malé otvory v plastové nádobě (např. perlit, kokosové vlákno apod.) – doporučuji použít vermikulit, protože je levný a snadno dostupný! Málokdo má přístup například k perlitu…
- Tenká vrstva zahradnické zeminy na vrcholu vašeho pěstebního média (nepovinné) – To dodá houbové soupravě krátce předtím, než se začne připichovat, další vzpruhu a může to trochu urychlit.
Průhledný plastový sáček nebo kartonová krabice, která se vejde dovnitř plodové komory – udrží vlhkost a zároveň umožní výměnu plynů! Pokud používáte kartonovou krabici, ujistěte se, že je ze všech stran zcela uzavřená a že nikde nejsou žádné mezery, kterými by mohl unikat vzduch! Doporučuji také omotat všechny odkryté části krabice hliníkovou fólií, protože přílišné vystavení světlu může vyvolat přichycení dříve, než na to budete připraveni!
Vlhkoměr (nepovinný) – Pokud si věříte, že podmínky v plodišti odhadnete správně, tento přístroj nepotřebujete, ale je dobré mít další referenční bod, když se něco začne kazit…