Základy travního osiva

Nemovitosti a vybavení

Pokud s domácími úpravami nebo kutilstvím teprve začínáte, může být pouhá myšlenka na výsev trávníku velmi skličující. Dobrou zprávou je, že výsev travního semene je opravdu snadný, takže se brzy můžete těšit ze svěžího zeleného trávníku. 

Různé druhy travního osiva

Obecně se semena trav dělí do dvou základních kategorií: semena chladných a teplých sezón. Podle svého názvu roste teplomilné osivo lépe v teplejších podmínkách. V závislosti na klimatických podmínkách ve vaší oblasti je nejvhodnější vysévat je na začátku léta nebo na konci jara. Jedinou nevýhodou osiva teplomilných trav je, že může přezimovat nebo zhnědnout, když se ochladí. 

Obecně se semena trav dělí do dvou základních kategorií: semena chladných a teplých sezón.

Na druhou stranu můžete vysévat osivo chladného ročního období kdykoli od podzimu do začátku jara. Hlavní problém s těmito semeny chladného ročního období je přesně opačný než u semen teplého ročního období. Tato semena mají tendenci hnědnout nebo žloutnout, když je příliš horko. 

Jak vybrat správný typ travního osiva

Není překvapením, že trh je plný různých druhů travního osiva. Všechny druhy a jejich varianty jsou buď uměle, nebo přirozeně vyšlechtěny tak, aby vyhovovaly různým prostředím, měly různou klíčivost, produkovaly různé povrchové úpravy a další. 

Když hledáte nejlepší typ osiva pro svůj trávník nebo zahradu, měli byste si nejprve položit několik otázek:

  • Pokládáte zcela nový trávník nebo chcete jen opravit některá místa?
  • Jak často dochází k pohybu na vašem trávníku?
  • Kolik času máte na údržbu trávníku?
  • Kolik stínu nebo slunce se na exponovanou plochu dostane v různých ročních obdobích?
  • Jaký konkrétní typ povrchové úpravy trávníku si přejete?

Je důležité, abyste nejprve zodpověděli všechny výše uvedené otázky. Pokud například plánujete trávník využívat jako hřiště s velkým množstvím pohybu, měli byste zvolit robustní a odolné travní osivo. Pokud na navrhovanou oblast dopadá jen minimální množství slunečního světla, zpomaluje se tím rychlost růstu a klíčení. Potřebujete také odolnější semena, která snesou stín. 

Největší roli zde hraje čas. První měsíc péče o trávník vyžaduje vaše odhodlání a čas. Některá semena jsou přirozeně odolná, zatímco jiná vyžadují více pozornosti. V některých případech to znamená, že je musíte zalévat třikrát denně. Musíte také posoudit, zda váš současný životní styl umožňuje takovou úroveň údržby. 

Výběr travního osiva závisí také na tom, zda chcete vyplnit místa nebo založit nový trávník. Pokud potřebujete vyplnit místa, ujistěte se, že jste zvolili travní osivo se stejnou povrchovou úpravou, jakou má váš stávající trávník. Poslední věc, kterou chcete, je, aby váš trávník měl podivně vypadající skvrny.

Všechny druhy a jejich varianty jsou buď uměle, nebo přirozeně vyšlechtěny tak, aby vyhovovaly různým prostředím, měly různou klíčivost, produkovaly různé povrchové úpravy a další.

Faktory, které je třeba zvážit při nákupu komerčního travního osiva

Smíšená travní semena jsou semena, která obsahují různé druhy několika travních semen v jedné krabici. Ve smíšeném boxu jsou různé druhy trav. Čistá semena obsahují pouze jeden druh semen s odrůdou tohoto druhu. Zatímco přímé osivo obsahuje pouze jeden druh a také jednu odrůdu tohoto druhu osiva. 

Vždy je dobré vyhledat výrobky, na jejichž etiketě je uveden procentuální podíl směsi semen. Krabice s osivem, na které není uveden procentuální podíl směsi, může znamenat nekvalitní osivo. Na etiketě musí být uvedeno také procento klíčivosti. 

Hledejte semena s klíčivostí vyšší než 75 %. Udává procento osiva, které vyklíčí za správných podmínek výsevu. Je důležité maximalizovat procentuální výnos, abyste ze svých peněz získali co nejvíce. V opačném případě vznikne nerovný trávník, který bude nutné doplnit.

Smíšená travní semena jsou semena, která obsahují různé druhy několika travních semen v jedné krabici. Ve smíšeném boxu jsou různé druhy trav.

Nejvhodnější doba pro výsadbu travního osiva

Odborníci na zahradničení se shodují, že nejvhodnější doba pro výsadbu travních semen je od konce léta do poloviny podzimu. Důvodem je menší konkurence plevelů v půdě. Kromě toho je půda teplejší a úrodnější a díky vysoké vlhkosti bývá vlhčí. To vše jsou ideální podmínky pro rychlé klíčení semen.

Pokud jste však stejně jako ostatní amatérští zahrádkáři promeškali letní nebo podzimní termín, máte ještě šanci zasít semena na jaře nebo začátkem léta. Nedoporučuje se pokoušet se o jejich výsev uprostřed léta, ačkoli na některých zahradách v závislosti na prostředí a podnebí v této době klíčí. Pokud například žijete ve vysoko položené oblasti, například na svahu hory, kde pravidelně prší a v okolí je vysoká vlhkost, je to možné, ale odborníci to nedoporučují. 

Kroky pro výsadbu travního osiva 

Jakmile si vyberete určitý druh travního osiva, můžete začít s jeho výsevem. Níže jsou uvedeny kroky, které je třeba provést:

  1. Začněte přípravou půdy. Vrchní vrstva půdy by měla být zkypřena hráběmi na 2 až 3 cm. Ujistěte se, že je výsevní plocha rovná, aby nedocházelo k hromadění přebytečné vody. 
  2. Vysejte travní semena a rovnoměrně je ručně rozprostřete. Jako vodítko použijte průvodce osivem. Semena lehce zahrabejte do půdy na vzdálenost asi ¼ palce. 
  3. Semena zakryjte jehlicí na ovoce nebo něčím podobným, aby je ptáci nesežrali. Semena pravidelně zalévejte. Jakmile tráva dosáhne výšky 2 cm nebo více, je čas začít trávu nasycovat. Dávejte pozor na plevel a okamžitě ho odstraňte. 
YouTube video

Za jak dlouho vyrostou semena trávy?

Na tuto otázku bohužel neexistuje konkrétní odpověď. Rychlost růstu travních semen ovlivňuje mnoho faktorů v závislosti na druhu, míře zavlažování, prostředí, slunečním záření a teplotě. 

Příspěvky ze stejné kategorie: