Obsah:
Oblíbené typy brýlí na předpis
Než se vydáte do obchodu s novými brýlemi, ujistěte se, že jste nejprve navštívili očního lékaře, který vám provede oční prohlídku a určí přesný typ korekce zraku, který vám bude nejlépe vyhovovat. Optometrista vám napíše předpis na brýle, který použijete při nakupování online nebo při návštěvě optiky, kde si budete vybírat nové brýle.
Následující typy brýlových čoček na předpis jsou dnes nejčastěji dostupné:
Dvouohniskové čočky
Bifokální čočky jsou multifokální, což znamená, že mají dvě různé „síly“. Různé části čočky korigují vidění na blízko a na dálku. Bifokální čočky se doporučují lidem, kteří mají několik zrakových problémů, jako je krátkozrakost nebo krátkozrakost a s věkem související dalekozrakost nebo presbyopie.
Progresivní čočky
Progresivní čočky jsou vhodné pro lidi, kteří potřebují trifokální nebo bifokální čočky. Tyto brýle nabízejí podobnou korekci pro vidění na dálku, na střední vzdálenost a na blízko, přičemž mezi jednotlivými částmi nejsou žádné čáry. Existuje mnoho lidí, kteří dávají přednost progresivním čočkám kvůli plynulejšímu přechodu mezi jednotlivými zornými poli. Jedinou jejich nevýhodou je menší celkové zorné pole, kvůli kterému někteří lidé přecházejí zpět na trifokální nebo bifokální čočky.
Jednotné vidění
Pravděpodobně nejběžnějším a nejdostupnějším typem brýlových čoček nejsou čočky pro jedno vidění. Jejich zorné pole je největší, protože korigují vidění na jednu konkrétní vzdálenost, ať už na blízko, nebo na dálku. Pokud máte astigmatismus nebo jste náhodou krátkozraký dalekozraký, je pravděpodobné, že vám budou předepsány jednodenní čočky.
Trifokální čočky
Trifokální brýle jsou stejné jako bifokální brýle a jediný rozdíl je v tom, že mají další sílu pro korekci středního vidění. Mezilehlá část může být například použita pro sledování obrazovky počítače.
Hlavní nevýhodou trifokálních a bifokálních čoček je jejich výrazná hranice mezi každým zorným polem. Díky ní vytváří část čočky výrazně odlišné vidění. Ačkoli si na to mnoho lidí dokáže zvyknout, aniž by měli jakýkoli problém, je to nedostatek, který připravil půdu pro vznik pokročilejších čoček, jako jsou progresivní čočky.
Další typy brýlí bez předpisu
Brýle bez předpisu plní různé funkce, mezi něž patří bezpečnost, preventivní péče o zrak a móda.
Brýle pro blokování modrého světla nebo digitální ochranu
Brýle s modrým světlem nebo také známé jako počítačové brýle se v dnešní době těší velké oblibě, zejména u mladé generace. Mnoho dospělých tráví dlouhé hodiny denně používáním chytrých telefonů, tabletů a počítačů. Tyto brýle pomáhají předcházet zátěži, kterou mohou tato digitální zařízení způsobovat očím, a zároveň podporují lepší spánkový režim.