Tři dny do voleb. Poslanci se předhánějí s pomocí skupinám, které postihl covid

Aktuální zprávy

Kvůli aktuálně se zhoršující epidemiologické situaci přistoupilo ministerstvo zdravotnictví k dalším opatřením, jako je například omezení otevírací doby restaurací, která se negativně dotknou podnikatelů.

Ministr zdravotnictví Roman Prymula navíc v úterý večer specifikoval opatření, které by mělo platit od pondělí a podle kterého by měla být v rámci nouzového stavu omezena svoboda shromažďování na maximálně deset lidí uvnitř a dvacet lidí při venkovních aktivitách.

Kvůli epidemii dochází také k uzavírání některých tříd a škol, kde se vyskytla nákaza. To se zase dotkne rodičů.

Poslanecké kluby se tak na poslední schůzi před volbami snaží protlačit různé zákony na pomoc postiženým skupinám.

Hrazení fixních nákladů 

Například TOP 09 chce odškodňovacím zákonem pomoci podnikatelům, kteří museli kvůli mimořádným opatřením omezit nebo přerušit svoji podnikatelskou činnost. Stát by v takovém případě měl při uzavření podniků hradit sto procent fixních nákladů, při omezení provozu pouze padesát procent.

„Chceme, aby byla jasně daná záruka, že v případě, že budou opět plošná opatření, tak vláda okamžitě podá pomocnou ruku. Bude to jasně definované zákonem a všichni budou mít jistotu, že se jich tato pomoc bude týkat,“ sdělila šéfka TOP 09 Markéta Adamová Pekarová.

Piráty, ČSSD i lidovce zajímá ošetřovné

Lidovci zase na poslední schůzi před volbami chtějí protlačit rozšíření ošetřovného. První místopředsedkyně KDU-ČSL Šárka Jelínková uvedla, že by se podle nich mělo ošetřovné vyplácet po celou dobu karantény. Dostávat by rodiče měli 80 procent základu výdělku.

„Nejvíce ohroženou skupinou jsou rodiče s dětmi, novela by tak měla platit po celý školní rok, a to zpětně, tedy od 1. září do konce června 2021,“ uvedla Jelínková.