Bála se k lékaři. Zánět močových cest ji málem zabil

Aktuální zprávy

Lékaři ve Fakultní nemocnici u sv. Anny (FNUSA) v Brně se v posledních dnech stále častěji setkávají s případy pacientů, kteří kvůli obavě z nákazy koronavirem svůj zdravotní stav nechají dojít do krajních mezí. Většinou ti starší raději zůstanou doma a trpí.

Stačí se objednat na konkrétní čas

„Takoví pacienti jsou k nám potom přiváženi zdravotnickou záchrannou službou, a to s onemocněními, která kdyby se řešila jako obvykle, nemusela vůbec být komplikovaná, a navíc by léčba měla daleko větší naději,“ říká Jindřich Olšovský, lékařský náměstek FNUSA.

„Například k nám na interní kliniku takto přivezli pacientku s močovou infekcí, která už byla ve stavu septického šoku,“ dodává Olšovský. Ve stavu septického šoku selhává celý oběh, tato žena se proto skutečně ocitla na hraně života a smrti. Chronicky nemocní v tuto chvíli doslova riskují život, když se bojí navštívit lékaře.

„Naše péče nebyla přerušena. Jen je nutné se objednat na konkrétní čas. Neodkládejte pravidelné návštěvy, kontaktujte svého praktického lékaře, jakmile dojde ke zhoršení stavu. Ať už jde o průběh covidu-19, nebo chronickou chorobu,“ apeluje na Čechy Ludmila Bezdíčková, praktická lékařka z Prahy 6, která už zaznamenala zvýšené obavy chronicky nemocných z návštěvy lékaře a bohužel zná i důsledky tohoto strachu.

„Šlo o případ diabetika, je­­hož museli převézt záchranáři k hospitalizaci, poté co došlo k obrovskému nárůstu glykemie, už s narušenou funkcí ledvin. Muže, který dlouho trpěl potížemi při močení, a až následně se zjistilo, že příčinou byl nádor prostaty. Rovněž šlo o pacienta, kterého převezli do nemocnice s akutním infarktem myokardu, který ovšem příznaky trpěl také už delší dobu,“ vyjmenovala na dotaz Práva lékařka případy lidí, kteří zbytečně trpěli a zmenšovali si tak naději na vyléčení bez následků.

Na venkově je to těžší