Na jaře si řada studentů vyzkoušela distanční vzdělávání v praxi. Aktuálně se debatuje o tom, že možná bude nutné školy při případné druhé vlně znovu uzavřít. Pro řadu studentů to ale nepředstavuje zásadní problém. Podle výzkumu společností ESET a Seznam z loňského podzimu jsou technologie samozřejmost: Naopak 97 % by považovalo studium bez internetu za mnohem těžší, ne-li nemožné. Pro řadu starších studentů je samozřejmé, že si poznámky píší do vlastního počítače nebo je mají dokonce v mobilním telefonu.
„Vychází to zhruba na třetiny. Třetina studentů si vede papírové poznámky, třetina elektronické a třetina to kombinuje. Je zajímavé, že 63 % studentů využívá telefon také při domácí přípravě do školy. O to důležitější je, aby i menší žáci měli zažité zásady bezpečné práce s technologiemi,“ popisuje Václav Zubr, bezpečnostní expert společnosti ESET.
Pravidelné zálohy nejsou pro studenty pravidlem
Podle dat pravidelně zálohuje jen necelá třetina, čtvrtina dokonce vůbec. Obyčejnou technickou závadou se může stát, že dotyčný žák o poznámky, referáty a další data v mžiku nenávratně přijde. Pomoci může rituál nebo také využívání různých cloudových platforem, které ukládají data automaticky. Mezi ty nejpopulárnější patří OneDrive nebo Google Docs.
„Riziko těchto úložišť je permanentní propojení s počítačem. Pokud se do počítače dostane nějaký škodlivý kód, může modifikovat nebo dokonce zničit dokumenty uložené v cloudu,“ varuje Zubr.
Riziko mohou představovat sociální sítě nebo e-mail
Spam je dlouhodobě nejčastějším způsobem, jak se šíří různé počítačové trojské koně. O moc lépe na tom nejsou ani sociální sítě. Během letošního léta jsme byli svědky řady adwarových kampaní třeba na Facebooku.
„Jedná se o falešné inzeráty, které šíří podvodníci a snaží se tak uživatele napálit. Poslední výrazná kampaň byla zjistěte, kolik lidí sleduje váš profil. Takový nástroj ale Facebook nenabízí. Nicméně i
Příspěvky ze stejné kategorie:
- Nebyl nalezen