Na Pardubicku zmizela zemědělci kvalitní ornice, policie obvinila dva muže

Aktuální zprávy

Vlastník pole přitom ztrátu ornice nahlásil už v loňském roce.

„Jedni zemědělci měli od druhého pronajaté pole. Určitou dobu ho obhospodařovali včetně toho, že, jak tvrdí, koupili ornici a tím zlepšili kvalitu tohoto pole, aby bylo úrodnější. Ovšem vlastník pole už smlouvu neprodloužil,“ uvedla policejní mluvčí Eva Maturová s tím, že se pronajímatelé proto rozhodli, že si navezenou ornici odvezou pryč.

Policie nejprve řešila, zda se jedná o občanskoprávní spor, nebo trestní.
„Nakonec po dohodě se státním zastupitelstvím byl skutek kvalifikovaný jako krádež. Je to přirovnané k tomu, když máte nájemní smlouvu k bytu a potřebujete po dohodě s majitelem vyměnit například podlahu, tak si ji při stěhování také neodvezete, ale na vlastníkovi uplatníte zhodnocení a vyrovnáte se,“ uvedla příklad mluvčí Maturová.

Krádeže dřeva

Podobný případ policie nepamatuje. „Ale dějí se různé věci. Vzpomínám na případ, kdy nám majitel oznámil ztrátu dřeva připraveného v lese na odvoz. Když policie na místo dorazila, dřevo tam bylo,“ zavzpomínala policejní mluvčí s tím, že se nakonec ukázalo, že dřevo skutečně zmizelo.

„Nedaleká pila si nechala přivézt dřevo. Když dorazilo, zjistila obsluha pily podle barevného označení klád, že se dopravce spletl a přivezl dřevo z jiné mýtiny. A tak vše vrátili na místo,“ dodala Eva Maturová.

Ne každá ztráta dřeva je však úsměvný omyl. Dřevo se totiž na rozdíl od ornice krade poměrně ve velkém. Jen v letošním roce lesníci ze státního podniku Lesy České republiky nahlásili policii krádeže asi 2,7 tisíce metrů krychlových dřeva v hodnotě téměř dvou milionů korun. Nejvíce případů evidují na Vysočině, která je nadprůměrně zasažena kůrovcovou kalamitou a těžby dřeva tam jsou vysoké. Krádeže se přitom netýkají pouze kulatiny na skládce, ale i stojících stromů.