Nákup se v říjnu zasekl na tom, že hodnoticí komise odmítla posoudit nabídky, protože ani jedna ze tří zbrojařských firem nesplnila všechny základní podmínky. Metnar rozhodl v zakázce nepokračovat a nechat ji své nástupkyni.
Pro Černochovou to bude těžké dilema. Pokud rozhodne pokračovat a umožnit firmám nabídky doplnit, může ministerstvo dostat do nekonečných právních sporů. Když rozhodne začít nový tendr, naštve armádu, která na nové obrněnce, které by měly nahradit 40 let staré sovětské BVP, dlouho čeká.
O zakázce v úterý dlouze Černochová diskutovala na své první návštěvě generálního štábu. Po jednání řekla, že chce o zakázce rozhodnout co nejdříve během ledna a bude chtít, aby její postup posvětila vláda. „Je to velmi citlivé, když je to zakázka za 52 miliard a když nejste u takto veliké akvizice od začátku,“ poznamenala.
Ministryně chce v nejbližších dnech jednat s náčelníkem generálního štábu Alešem Opatou a náměstkem pro vyzbrojování Luborem Koudelkou o nejschůdnější variantě. „Chceme vybrat nejlepší řešení pro armádu, pro rozpočet, řešení, které obhájíme před veřejností i sami před sebou,“ dodala.
Nabídky od tří potenciálních dodavatelů BAE Systems (Švédsko) s vozidlem CV90, GDELS (Španělsko) s vozidlem ASCOD a Rheinmetall Landsysteme (Německo) s vozidlem Lynx resort převzal 1. září, s tím že do konce října vybere vítěze a do konce roku dojedná smlouvu.
Zakázka na nákup BVP se vleče už řadu let, podobně jako i jiné nákupy. Např. nákup kulometů Minimi se táhl skoro dva roky. Ministerstvo obrany v úterý oznámilo, že se mu podařilo uzavřít rámcovou smlouvu na nákup 949 kulometů Minimi v hodnotě až 1,12 miliardy korun. Zbraně vyráběné v Belgii armádě dodá česká firma CB Servis Centrum.
Ministryně s vedením armády v úterý probrala i nasazení vojáků v misích nebo v nemocnicích
Příspěvky ze stejné kategorie:
- Nebyl nalezen