Pokus o převrat, komentují v USA útok na Kapitol

Aktuální zprávy

„Je to nejblíž k pokusu o puč, jaký kdy tato země zažila, řekl Ramsay stanici CNN. Dodal, že Trump by měl vypadnout a umožnit orgánům na ochranu pořádku zasáhnout a zjistit bezpečnost v Kapitolu.

BEZ KOMENTÁŘE: Potyčka Trumpových příznivců v Kapitolu

Video: AP

Televize CNN akci demonstrantů označila za invazi do Kapitolu. „Tohle není demokracie, tohle je pokus o státní převrat,“ napsal na Twitter pensylvánský guvernér Tom Wolfe.

Podporovatelé Donalda Trumpa před Kongresem

Foto: Stephanie Keith, Reuters

Situace byla extrémně napjatá, kongresmani museli být evakuováni v plynových maskách, protože policie použila v budově slzný plyn. Starostka Washingtonu vyhlásil noční zákaz vycházení, který bude platit od šesti večer do šesti ráno místního času.

Policie nedokázala demonstrujícím zabránit v tom, aby pronikli do budovy Kapitolu a má i problémy dostat je ven z budovy. Jedna žena byla postřelena, je v kritickém stavu, další lidé byli zraněni.

Armáda odmítla zasáhnout

Americké ministerstvo obrany nejprve odmítlo vyhovět žádosti vedení města, aby byli u Kapitolu nasazeni příslušníci Národní gardy. Posléze souhlasilo a poslalo na místo asi tisícovku členů.

„Kongres musí okamžitě začít proces impeachmentu. Armáda musí být podle zákona vyjmuta z Trumpovy moci,“ uvedl politolog z Harvardovy univerzity Ryan D. Enos.

Americký prezident Donald Trump sice opakovaně vyzval své příznivce, aby se chovali klidně a nesklouzli k násilí: „Jsme strana zákona a pořádku – respektujte zákon a naše skvělé muže a ženy v modrém.“ I když Trump své příznivce vyzval ke klidu, nejprve jim neřekl, aby odešli z Kapitolu. Washingtonský ministr spravedlnosti a generální prokurátor Karl A. Racine uvedl v prohlášení: „Vyzýváme Donalda Trumpa aby

Pokračovat ve čtení (zdroj)

Příspěvky ze stejné kategorie:

    Nebyl nalezen