Banky na hypotékách už letos poskytly téměř 300 miliard korun

Aktuální zprávy

„V srpnu dále pokračoval růst hypotečních sazeb. I podle aktuálních nabídkových úrokových sazeb jednotlivých bank je jasné, že současná hodnota 2,32 procenta rozhodně není ta hodnota, na které se růst zastaví. Dá se tedy předpokládat, že ve druhé polovině roku se budeme čím dál víc přibližovat hranici tří procent,“ uvedl Jiří Sýkora ze společnosti Fincentrum & Swiss Life Select.

Ke zdražení svých hypotečních úvěrů v srpnu přistoupily například Fio banka, Monety Money Bank a Sberbank. Pozadu nezůstávají ani banky s největším podílem na hypotečním trhu, které hypotéky zdražily v září, a to Česká spořitelna, skupina ČSOB a Komerční banka, které zvýšily sazby shodně o 0,2 procentního bodu. Také klienti Air Bank se musí připravit na dražší hypotéky, od 20. září vzrostou sazby o 0,25 procentního bodu.

I přes rostoucí sazby mají lidé stále o hypotéky zájem. Během prvních osmi měsíců banky poskytly hypotéky za 293 miliard korun a vzhledem k tomu, že první polovina září je již za námi, třísetmiliardová hranice tak jistě byla pokořena. Do konce roku by se pak objem poskytnutých hypoték podle mínění hypotečních specialistů mohl přiblížit (či dokonce pokořit) i hranici 400 miliard korun.

Srpen se na celkovém objemu dosud poskytnutých hypoték podle dat Fincentrum Hypoindexu podílel částkou 33,731 miliardy korun. Pro úvěr si přišlo 10 444 lidí.

„Oproti červenci klesl počet i objem zhruba o pět procent a ve srovnání s červnem o čtvrtinu. Přesto jde o nejlepší srpnový výsledek v historii Fincentrum Hypoindexu. Zatím se tedy o výraznějším ochlazování hypotečního trhu nedá hovořit. Zájem o hypotéky totiž v minulých letech během letních měsíců obvykle klesal,“ uvedl Sýkora.