Čínské výhrůžky. Vystrčil zaplatí vysokou cenu, prohlásil tamní ministr

Aktuální zprávy
<!—->

Novinářům to v pondělí před odletem do Slovinska na Bledské strategické fórum řekl ministr zahraničí Tomáš Petříček. „Co se týče těch slov, očekávám, že čínská strana nám je vysvětlí. Cesta má samozřejmě dopady na vztahy s Čínou, ale myslím, že toto je již za hranou,“ řekl Petříček.

DOKUMENT: Projev Miloše Vystrčila na univerzitě na Tchaj-wanu

„Pozice vlády je dlouhodobě neměnná. Naše vláda, stejně jako všechny předchozí, má politiku jedné Číny. Proto jsem předsedovi Vystrčilovi nemohl cestu na Tchaj-wan doporučit. I tak to komunikujeme s čínskou stranou, že na české politice vůči Čínské lidové republice se nic nemění. Samozřejmě ta vyjádření ze strany čínského ministra zahraničních věcí vnímám jako něco, co v diplomatických vztazích není úplně obvyklé. Takto přímočará a příkrá slova se skutečně v diplomacii nepoužívají,“ poznamenal také šéf české diplomacie.

„Já se proti tomu rozhodně hodlám ohradit. Je to naše záležitost. Kontinuálně prosazujeme naši politiku, která je k Tchaj-wanu jasně stanovena. My jsme si vyhradili právo, že v technických oblastech chceme s Tchaj-wanem spolupracovat,“ dodal ministr.

Podle agentury Kjódó byl předvolán na čínské ministerstvo zahraničí také český velvyslanec v Pekingu Vladimír

Pokračovat ve čtení (zdroj)

Příspěvky ze stejné kategorie:

    Nebyl nalezen