Hamáček: Vláda použila nejtěžší kalibr

Aktuální zprávy

Jsou podle vás vládní opatření dostatečná?

Ta opatření jsou jednoduše řečeno stejná, která zafungovala na jaře. Otázkou je, jestli jsme s nimi mohli přijít dřív. Ukázalo se ale, že první opatření, se kterými jsme přišli, nezabrala, a proto jsme nasadili ta, která na jaře zafungovala.

Byla ve hře ještě jiná opatření? Mluvilo se o zákazu nočního vycházení nebo povolení pohybu osob jen do nějaké vzdálenosti od bydliště jako v jiných státech.

Vždycky se v rámci jednotlivých sektorů dá přijít ještě s alternativou, ale toto je postaveno jako vyvážený komplex, který se osvědčil. Další alternativy v debatě nebyly.

Jednání vlády bylo dlouhé, bylo rozhodnutí jednotné?

Byla řeč o školách, jak to bude vypadat po ukončení nouzového stavu? Případně že by se zavřely i mateřské školy?

Ne, vše zatím zůstává, jak je.

Jste dohodnuti, kdy a za jakých podmínek bude třeba přitvrdit?

Věřím, že k tomu nebude třeba sáhnout, protože těch možností, jak přitvrdit, už moc není. Vláda již použila ten nejtěžší kalibr, který je. Kromě totálního vypnutí ekonomiky a celé země, což si nedovolili, kromě Izraele, nikde. Toto je maximum.

Důvod je ten, že i když jsme masivně navýšili kapacitu nemocnic, prakticky jsme ji zdvojnásobili za cenu odkladu některých výkonů, tak se ukázalo, že počet nakažených stále roste. A když nic neuděláme, tak kolem 8. až 10. listopadu nám dojdou kapacity, nemocnice se přeplní.

Cílem vlády je stlačit reprodukční číslo na hodnotu 0,8. Pomohou k tomu rest­rikce?

Je to jediná možnost, jak to dokázat. Nemůžeme si dovolit, aby to dál rostlo. Pak by opravdu systém zkolaboval a bude tu Lombardie nebo New York. Ta opatření jsou tak razantní, že by měla zabrat.