Holeček se ošíval při vzpomínkách na zubařskou sádru, Ručinský děkoval za zlatou tečku

Sportovní

Česká mincovna

V cyklu Legendy československého hokeje už jsou se svými mincemi zastoupeni Ivan Hlinka, Milan Nový, Dominik Hašek, Vladimír Martinec, Jaroslav Pouzar, Jiří Šlégr, Vladimír Růžička, Pavel Patera, František Pospíšil, Jan Suchý, David Moravec a Jaromír Jágr.

Nyní je doplnili 76letý Holeček s o 27 let mladším Ručinským. Česká mincovna emituje minci s portréty každého z nich v počtu 500 kusů ve stříbře o průměru 40 mm s váhou 29 gramů, a také 200 kusů s váhou čtvrt trojské unce ryzího zlata.

Mince s portrétem Jiřího Holečka.

Česká mincovna

Na reverzní stranu mince s Holečkem umístil její autor Petr Horák dobový portrét brankáře, který doplnil jeho jménem, číslem 2, které nosil na reprezentačním dresu a největšími Holečkovými úspěchy – tedy stříbrem ze ZOH 1976 v Innsbrucku a třemi tituly mistra světa (1972, 1976 a 1977). Kompozici reverzu dotváří charakteristická laminátová maska gólmana.

Jiří Holeček (vlevo) s Martinem Ručinským se ve čtvrtek dočkali mincí se svými portréty.

Česká mincovna

Jiří Holeček nad svou fotografií v kronice České mincovny zavzpomínal, že do osminácti let ještě chystal bez masky. „Tentokrrát byl ale ten můj portrét sejmut o hodně příjemněji. Tehdy mi totiž oplácali obličej zubařskou sádrou, která rychle schne, a ní pak vyrobili masku z pryskyřice,“ chechtal se člen Síně slávy IIHF i Českého hokeje.

V případě Ručinského zase akademický sochař Zbyněk Fojtů umístil na reverzní stranu mince portrét litvínovského odchovance z doby jeho triumfu na ZOH 1998 v Naganu.

Mince s portrétem Martina Ručinského.

Česká mincovna

„Když mi bylo asi pět let, tak už

Pokračovat ve čtení (zdroj)

Příspěvky ze stejné kategorie:

    Nebyl nalezen