Jednání špiček Evropské unie o rozděleni 750 miliard eur zatím bez dohody

Aktuální zprávy
<!—->

Velká debata se podle Babiše povede také o spojení čerpání prostředků z fondu s požadavkem respektování principu vlády práva, kvůli kterému hrozí zablokovat dohodu Maďarsko.

Oznámil to mluvčí předsedy Evropské rady Charlese Michela, podle něhož bude summit pokračovat v sobotu od 11 hodin.

Šéfové států a vlád vyjednávali o fondu 750 miliard eur (asi 20 bilionů korun) určeném k obnově ekonomik zasažených koronavirovou krizí a rovněž o společném unijním rozpočtu na období 2021-2027 v navrhované výši téměř 1,1 bilionu eur. Evropská komise si k vytvoření fondu chce bezprecedentně vypůjčit na finančních trzích, k čemuž potřebuje záruky schválené členskými zeměmi. Zatímco v otázkách rozpočtu byla naděje na shodu větší, u fondu nenašli političtí vůdci společnou řeč ani nad základními parametry.

„Částka je vysoká“

Mezi největšími překážkami byl podle diplomatických zdrojů požadavek takzvaných šetrných států – Nizozemska, Rakouska, Dánska a Švédska – na snížení objemu fondu.

„Já musím říct, že s nimi souhlasím, protože ta částka je vysoká,“ prohlásil před novináři český premiér. Problém podle něho ovšem je, že zmíněné země nenavrhly žádnou konkrétní částku, což pokrok při jednání summitu zdržuje.

„Naším základním požadavkem je, že nesmí vzniknout dlouhodobá dluhová unie.

Pokračovat ve čtení (zdroj)

Příspěvky ze stejné kategorie:

    Nebyl nalezen