Manuál pro otce dospívajících dcer

Aktuální zprávy

Správně zvolenou komunikaci byste však rozhodně neměli podceňovat. I díky ní dokáže z vaší malé princezny vyrůst sebevědomá žena, která zná své hodnoty.

Pozor na poznámky týkající se vzhledu

Není žádnou novinkou, že důležitým faktorem ovlivňujícím míru naší sebeúcty je rodičovská láska. Děti, kterým rodiče projevují bezpodmínečnou lásku, si snadněji budují pocit vlastní hodnoty. V případě děvčat je velmi důležité přijetí právě z otcovy strany.

Potvrzují to i slova psycholožky a garantky projektu Sebedůvěry Dove Márie Tóthové Šimčákové. „Když muž dokáže svoji dceru pochválit, vyzdvihnout její přednosti, tak pravděpodobně z děvčete vyroste žena, která věří ve vlastní schopnosti. Právě na otcích tedy ve velké míře závisí, jaký vztah bude mít děvče k sobě samé.“

Pozor byste si však měli dát i na dobře míněné poznámky související se vzhledem vaší dcery. Určitě víte, že to, jak vaše dcera vypadá, není její jedinou předností. Nezapomeňte proto chválit i její osobnost, nadání a inteligenci. Čím méně se soustředíte na její tělo, tím s ním bude spokojenější.

Chovejte se k ženám s úctou

Stejně důležité jako vaše chování k dceři je i vaše chování k ostatním ženám. Prokazujete jim úctu a respekt? Anebo vašemu slovníku dominují dvojsmyslné komentáře či ponižující poznámky?

I když si to možná sami neuvědomujete, vaše dcera si vašeho chování pozorně všímá a samu sebe vnímá přes poznámky a činy, kterých je doma svědkem. Ne nadarmo se říká, že nejdůležitější věcí, kterou může otec udělat pro svoje děti, je to, že bude milovat jejich matku.

To, jak se chováte k matce svých dětí a k ostatním ženám, formuje způsob, jakým na sebe bude pohlížet vaše dcera a jaká bude míra její sebedůvěry.

Neskrývejte svoje slabosti