Stanjura: Snižovat platy ani penze nechceme

Aktuální zprávy

Kdy věříte, že bude mít Spolu novou vládu?

My jsme už deklarovali, že chceme mít koaliční smlouvu do ustavující schůze Sněmovny, tedy do 8. listopadu. Podle signálů, co mám, bychom měli mít novou vládu do konce roku, což bych považoval za mimořádně rychlé. I kdyby byla až v lednu, byla by to pro ČR standardní doba. I v Evropě bychom patřili k těm rychlejším.

Současná vláda má čtrnáct ministerstev, i když jen třináct ministrů. Zachováte jejich počet?

To je zatím v jednání a ne­jsem schopen odpovědět tak, aby to platilo. Nejprve budeme řešit společný koaliční program a teprve poté přijde na řadu debata o struktuře vlády, tedy kolik bude mít ministerstev. Poté přijde na řadu rozdělení mezi koalice, potom uvnitř koalic a pak teprve budeme řešit personálie, o tomto jsme tedy ještě nejednali.

Ptám se hlavně proto, že už kolují spekulace, že by vláda vytvořila nové ministerstvo pro digitalizaci či informatiku.

Tyto spekulace většinou neodpovídají realitě. Jestli ale někdo četl pečlivě náš předvolební program, tak my jsme už v něm měli, že chceme vytvořit úřad vicepremiéra pro digitalizaci. Právě digitalizaci veřejné správy bereme jako jeden z nejdůležitějších úkolů příští vlády. Ale tento nápad teprve porovnáme s budoucími kolegy a uvidíme, jestli s tím budou souhlasit. Každopádně to není nic překvapivého.

Měli by podle vás piráti, kteří mají čtyři poslance, požadovat ve vládě dvě nebo tři ministerstva, jak už deklarovali?

My jsme zahájili jednání ne jako pět stran, ale jako dvě koalice a v takovém formátu budou probíhat i další jednání. Dohodneme se jako koalice Spolu a PirSTAN a je pak na našich partnerech, jak si rozdělí odpovědnost. My si ministerstva rozdělíme uvnitř koalice a stejně tak oni, záleží na nich.

<div class="g_dH"

Pokračovat ve čtení (zdroj)

Příspěvky ze stejné kategorie:

    Nebyl nalezen