Tři králové vybírají online, požehnání píšou tajně

Aktuální zprávy

Kasičky jsou však přístupné i fyzicky, a to na veřejných místech u kostelů, charit a na zdech úřadů. Spadne-li PES do 24. ledna na 4. stupeň, vyšlou charity své tři krále do ulic.

Loni se během tříkrálové sbírky vybralo skoro 134 milionů korun

„Je to pro nás úplně nová situace, po dvaceti úspěšných letech, v nichž jsme vybrali pro lidi v nouzi téměř jeden a půl miliardy korun. V současné situaci není možné koledovat, aby naši dobrovolníci chodili ve skupinkách, natož aby zpívali. Pokud se ale PES vrátí do 4. stupně, je většina charit připravena na koledu v ulicích, samozřejmě při dodržení přísných opatření, tedy v rouškách,“ řekl Právu mluvčí Charity ČR Jan Oulík.

Právě kvůli naději, že by mohlo dojít k osobnímu setkání tří králů a dárce, tedy jednoho z pilířů sbírky, se organizátoři rozhodli ji prodloužit mimořádně do 24. ledna.

I kdyby se toto přání nevyplnilo, nepřijdou dárci o každoroční požehnání. „Nebudou to koledníci, ale organizátoři, kteří přijdou v civilu a budou psát dárcům, kteří jsou tradičně známí, na dveře požehnání i pro tento rok. Ale opět bez ohlášení, tak aby nedošlo ke kontaktu,“ nastínil upravený scénář Oulík.

Prvního ledna byla otevřena na stránkách www.trikralovasbirka.cz online pokladnička, kam mohou lidé posílat peníze, tedy na konkrétní účet. Zůstane otevřená až do 30. dubna. I letos je možnost dárcovské SMS. Virtuální koleda své dárce odměňuje videem zpívajících tří králů a požehnáním z úst otce Josefa Suchára, faráře z poutního místa Neratov v Orlických horách.

Na webu i ve svých schránkách také lidé najdou samolepky s požehnáním, které si na dveře mohou nalepit. Na 10. ledna je připraven také přenos tradičního koncertu.