Většina lidí na světě má problémy se zrakem, které vyžadují používání profesionálních optických pomůcek, ať už jde o kontaktní čočky nebo brýle. Člověk se diví, proč je pak vždy tak obtížné žonglovat s optikou! Ve skutečnosti je odpověď velmi jednoduchá: alternativ, pokud jde o výběr brýlí, je opravdu mnoho. Je tedy velmi snadné se v nich zmýlit! Zkusme si to ujasnit.
Obsah:
První krok při výběru brýlí: vždy začněte u Rx
Kdykoli si musíte vybrat nový rám, je správné začít tím, že se podíváte na předpis. Pokud máte jednoduchý předpis, nemusíte se příliš starat ani o typ obruby, ale u těch, kterým chybí více než plus nebo minus 2 dioptrie, bude mít výběr obruby přímý vliv na správnou funkci brýlí i na zážitek z jejich nošení. , tedy na hmotnost i estetické hledisko. Ostatní pak závisí na typu zrakového postižení.
Typ brýlí v závislosti na optické funkci
Další věcí, kterou je třeba při výběru brýlí pečlivě zvážit, je typ poruchy.
Pokud jsme například krátkozrací, budeme obecně potřebovat čočky se třemi odlišnými vlastnostmi:
- Tloušťka na vnějším okraji čočky a tenký střed
- Plošší křivka přední plochy (známá také jako základní křivka)
Tato vada navíc způsobuje, že oko nositele vypadá menší, než ve skutečnosti je, a proto i na estetické úrovni musíme brát tyto vlastnosti v úvahu. Vzhledem k větší tloušťce na okrajích v důsledku specifikací čočky je ideální kulatý tvar. Protože se však ne každému líbí kulaté tvary, můžeme se rozhodnout pro obdélníkové brýle se zaoblenými rohy.
Naopak u dalekozrakosti se většinou jedná o čočky, které mají:
- Tloušťku ve středu čočky a tenké okraje
- Nejstrmější křivku přední plochy (známá také jako základní křivka))
Tato porucha způsobuje, že oči nositele vypadají větší, než ve skutečnosti jsou.
Při koncentraci tloušťky ve středu čočky velmi pomůže tenký rámeček, ale většinu hmotnosti a tloušťky musí zvládnout přímo materiál čočky.
Poté přejdeme k brýlím vhodným pro presbyopii
Presbyopie je také známá jako věkem podmíněná dalekozrakost a obvykle začíná kolem 40. roku života. Naše oči jsou normálně uzpůsobeny k zaostřování na blízké předměty, ale s přibývajícím věkem je to stále obtížnější.
Budete si moci vybrat mezi těmito 4 možnostmi brýlí:
- progresivní
- Dvouohniskové
- Trojohniskové
- Brýle na čtení pro jedno vidění
Pokud jde o presbyopii, je dobré se při rozhodování o multifokálních čočkách vyhnout obrubám s velkou plochou: optik obvykle dokáže multifokální čočku umístit do téměř jakékoli obruby, ale doporučujeme vyhnout se tvarům, které mají malou vertikální výšku. Obecně platí, že se snažte vybrat tvar, který má svislou výšku alespoň 30 mm. To vám umožní mít dostatek prostoru pro část pro čtení na dálku, meziprostor a zaostřování na krátkou vzdálenost.
Pokud dáváte přednost brýlím na čtení s jednoduchými skly, můžete si vybrat obroučky brýlí tak malé, jak chcete. Jedno je však třeba říct: mějte na paměti, že čím menší je rámeček, tím méně je vaše oko při čtení omezeno, což je vlastnost, která mnohým lidem často vadí.
Dilema estetiky v optice: typ brýlové obruby
Výběr obruby je jistě nejtěžší částí pro ty, kteří si kupují brýle, ale také nejsložitější částí pro optiku, která vás sleduje a radí vám při nákupu. Úvahy, které jsme dosud uvedli, jsou vlastně čistě funkční povahy, s velmi malou opatrností na estetiku (tu, která se týká vnějšího vnímání oka zakrytého čočkou). Ať už nakupujete online nebo v obchodě, pravděpodobně se setkáte se zdánlivě nekonečným množstvím možností. Věci, které podle nás nemůžete nezohlednit, jakmile najdete správný typ čoček, jsou tyto:
- hmotnost materiálu a jeho pohodlnost: pokud musíte nosit brýle celý den, je to velmi důležitý faktor
- typ použitého materiálu, pokud vedete extrémně aktivní život, budete potřebovat velmi odolné materiály
- jak se cítíte.
Ve skutečnosti je zbytečné utrácet slova za výběr dokonalého rámu, pokud si myslíte, že vám nevyhovuje.
Na to byste se měli zaměřit především.