Aktivistky ze Vzpoury koťátek a desítky odpůrců uhlí obsadily velkolom u Mostu

Aktuální zprávy
<!—->

„Máme 105 zajištěných lidí, kteří vnikli neoprávněně do důlního díla. Byli policisty vyzváni, aby důl opustili. Neučinili tak. Na základě neuposlechnutí výzvy úřední osoby byli zajištěni. Ověřujeme jejich totožnost,“ řekla před půl druhou iDNES.cz mluvčí krajské policie Jana Slámová.

Jednáním se aktivisté dopustili přestupku a policie k projednání jejich případ zasílá k příslušným správním orgánům.

Čtyři aktivistky na rypadle podle jejích informací zůstávají i v podvečer, policisté pravděpodobně vyčkají, až ženy slezou samy. Nikdo další by neoprávněně v lomu být neměl.

Policie má na místě několik dodávek, je pravděpodobně, že aktivisty budou vyvážet z lomu. Policejní mluvčí již dříve potvrdila, že aktivisté do lomu pronikli kolem čtvrt na jedenáct dopoledne. „Nepředjímám, podle rozhodnutí štábu monitorujeme,“ dodala.

Aktivistů mířili k zakládacímu bagru, který pracuje na rekultivacích lomu, podotkla mluvčí Eva Maříková, mluvčí těžební společnosti Sev.en Energy, které lom patří. 

Více než stovka lidí pronikla do lomu po desáté hodině dopoledne. Ti sem zamířili z kempu od obce Okořín, kde koná takzvaný klimakemp. Aktvisté požadují co nejrychlejší konec těžby a uzavření „nejstarších a nejšpinavějších uhelných elektráren“. Vniknutí do lomu Vršany si vybrali záměrně, protože v tomto místě se má těžit přes třicet let.